Evropské i americké výnosy rostou. Dolar obrátil do zisku pod 1,0830 za euro. Koruna oslabila nad 25,35 za euro.

Výnosy, dlužníci a hlasy z pekla

Klíčové body

  • S černými předpověďmi se doslova roztrhl pytel.
  • Na žebříčku monetární represe od jedné do deseti se pohybujeme mezi stupněm jedna a dvě.
  • Pokud sazby zůstanou na současných úrovních delší dobu, většina firem bude schopna se na nové úrokové prostředí adaptovat.
Zdroj: Depositphotos

Na ruském poloostrově Kola stojí zapomenutá stavba z doby studené války. Jedná se o ve své době nejhlubší vrt v zemské kůře. Jeho hloubka dosáhla něco přes dvanáct kilometrů. Na základě tohoto skutečného projektu se rozšířila městská legenda, že se Rusům v sedmdesátých letech podařilo vyvrtat díru, která dosáhla až do pekla. Na internetu kolují sugestivní nahrávky zvuků mučených duší hříšníků, které se měly z díry linout. Tato legenda mi vyvstane na mysli pokaždé, když se ze všech stran začnou ozývat varovná slova, katastrofické předpovědi a výhrůžky ekonomickou recesí, které spustí nějaká nečekaná událost nebo ekonomický ukazatel vymykající se předpokladům.

Naposled k něčemu podobnému došlo minulý týden, kdy se desetiletý výnos amerického dluhopisu přiblížil hodnotě 5 %., kterou jsme na trzích neviděli dobrých patnáct let. S černými předpověďmi se doslova roztrhl pytel. Následoval pátek a čísla z trhu práce potvrdila více než očekávaný nárůst pracovních míst. Riziková aktiva zareagovala nárůstem, státní dluhopisy však paradoxně taktéž. Černé komentáře rázem ustaly.

Nutno poznamenat, že výnosy sice za minulý rok narostly velmi rychle, ale z historického hlediska se nenacházejí na extrémních hodnotách. Na žebříčku monetární represe od jedné do deseti se pohybujeme mezi stupněm jedna a dvě. Nářky dlužníků o neudržitelnosti některých businessů jsou pouze důsledkem extrémně uvolněné měnové politiky posledních patnácti let, která těmto projektům dovolila vzniknout. Musíme si zvyknout, že věci budou fungovat jinak a některé nebudou fungovat vůbec. Čím dříve tak učiníme, tím lépe pro nás. Pokud sazby zůstanou na současných úrovních delší dobu, čemuž nic nebrání, většina firem bude schopna se na nové úrokové prostředí adaptovat, tak jak tomu bylo vždycky.

V devadesátých letech byla „díra do pekla“ na poloostrově Kola zabetonována a opuštěna. I kdyby odtud vycházely nelidské zvuky, nikdo je neuslyší. Podobně se i my časem přizpůsobíme vyšším úrokovým sazbám a přestaneme se strašit recesí a katastrofou při jakémkoliv jejich miniaturním nárůstu. Higher for longer!

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0542 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,39 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0513 do 1,0610 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,52 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,25 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,42 až 24,65 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,11 do 23,46 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter