Vyplatí se nebýt v EU? Švýcarsko čistým příjemcem peněz

Drahý brexit? Možná ne tak docela… Statistika totiž ukazuje, že se některým zemím docela vyplatí, v Evropské unii nebýt. Překvapivě to platí zrovna pro vcelku bohaté Švýcarsko – do této země totiž z Bruselu plyne víc peněz, než naopak.

Jakmile jednou členem Evropské unie jste, není odchod zrovna levnou záležitostí. Velká Británie by o tom mohla vyprávět své. Je totiž možné, že si odsud odnese závazky ve výši 60 miliard eur, uvádí institut Centre for European Reform. Tyto peníze bude totiž Londýn muset zaplatit za projekty, které v Unii pomáhaly rozjet.

Mluvčí Evropské komise to podle serveru Welt.de nedávno vysvětlil asi takto: „Je to jako když jdeš do hospody s 27 přáteli a objednáš rundu piva. Nemůžeš odejít, když párty ještě běží. Rundu, kterou jsi objednal, musíš stejně zaplatit.“

EU má strach: Přijde s brexitem i britské šampaňské?

Britové však mají naději, že to nakonec nebude tak zlé, jak to teď vypadá. Z nedávno zveřejněné statistiky totiž vyplývá, že nebýt v Evropské unii se nakonec může docela vyplatit. Ukazuje se totiž, že některé země, které nejsou členy EU, v loňském roce z Unie získaly více peněz, než do ní odvedly. A patří k nim i bohaté Švýcarsko.

Vyplývá to z údajů, které si podle serveru Welt.de od Evropské komise vyžádala německá europoslankyně a předsedkyně kontrolního výboru pro kontrolu rozpočtu Ingeborg Grässleová (CDU). Švýcaři tak údajně loni dostali z evropského rozpočtu o 88,8 milionů eur více, než do něj přispěli. A malý Island dostal ještě o 14 milionů více. Více peněz z unijního rozpočtu vysává také Turecko, které jakožto kandidát na vstup do EU dostává prostředky na pomoc s přípravou na členství. V čistém vyjádření loni odteklo z EU do Ankary 1,4 miliardy eur.

Suma sumárum se z evropského rozpočtu nečlenským zemím loni vyplatilo 9,8 miliard eur, jejich platby do EU však činily jen 4,3 miliardy eur.

Na tom, že státy dostanou víc, než zaplatí, není vlastně nic mimořádného, řekla serveru Welt.de Grässleová. Důvodem toho, že spolupráce s Evropskou unií je podle ní pro Švýcarsko plusová, je mimo jiné i vysoká výkonnost země. Daří se jí totiž zejména čerpat vysoké částky v rámci programu pro výzkum a inovace Horizont 2020. Tento program poskytuje od roku 2014 peníze na nejlepší nápady a regionální proporce zde nehrají roli. „Švýcarský případ ukazuje, jak dobré jsou švýcarské univerzity,“ uvedla Grässleová.

Evropská komise poukazuje na to, že značná část peněz teče nikoli do státních institucí, ale do organizací jednotlivých zemí, které s peníze používají na různé programy – například na pomoc uprchlíkům. Navíc je podle komise bilance platebních toků mezi EU a třetími zeměmi rok od roku značně rozdílná. Není proto údajně pravidlem, že by státy, které nepatří do EU, dostávali více peněz. Například Norsko v předchozím roce do evropského rozpočtu zaplatilo tučných 263 milionů eur netto.

Kam utečou investoři po brexitu? Top destinací je Německo

Newsletter