Vyplatí se sázka na maďarský forint?

Klíčové body

  • Forint od pondělního minima posílil téměř o tři procenta.
  • Úrokové sazby v maďarsku by mohly kulminovat na dvouciferných hodnotách.
  • Měnám regionu už vysoké úrokové sazby nestačí.
Zdroj: Depositphotos

Maďarská centrální banka v úterý překvapila na evropské poměry nevídaným krokem. Základní úrokovou sazbu zvýšila o vysokých 185 bazických bodů. To bylo o 135 bodů více, než kde se nacházel tržní konsenzus. Nekonzistentní cyklus utahování měnověpolitických podmínek v Maďarsku dovolil takto vysoké překvapení oproti tržním očekáváním, což pomohlo forintu na silnější úrovně.

Maďarská měna v reakci na zvýšení sazeb skokově posílila a posunula se do oblasti hranice podpory tvořenou spodní hranicí rostoucího trendové kanálu, který definuje obchodování forintu vůči euru ve druhém čtvrtletí. Od rozhodnutí o sazbách se forint obchoduje pod psychologickou hranicí 400,00 EURHUF, přičemž včerejší ranní posílení ho posunulo pod strmější rostoucí trendovou linii v grafu vyznačenou červenou barvou. Ve zbytku týdne bude důležité, zda úterní jestřábí tah MNB přesvědčí obchodníky a dojde ke změně tohoto trendu z posledních měsíců.

Ve prospěch forintu by z technické analýzy mluvila divergence tvořená hned třemi medvědími signály v rámci indikátoru MACD. Druhý i třetí prodejní signál v rámci MACD byl vytvořen na nižších úrovních než ten předchozí, zatímco kurz forintu s eurem se posouval na nová maxima (v grafu vyznačeno tenkými červenými úsečkami). Oscilátor RSI je momentálně na osmihodinovém grafu v neutrální oblasti a žádný signál pro otevření pozice momentálně nenabízí.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Maďarská měnová autorita v posledních měsících překvapila trh jednou nižším než očekávaným zvýšením sazeb a poté pro změnu nejvyšším zvýšením za celý aktuální cyklus utahování měnových podmínek. Po dubnovém zasedání, kdy zvýšila hlavní úrokovou sazbu o 100 bodů, pak v květnu doručila jen poloviční navýšení, tedy o půl procentního bodu. Díky předchozímu zmírnění tak nyní trh čekal opět zvýšení o půl procentního bodu. Namísto toho jsme se ale dočkali zvýšení o 185 bodů na aktuální hranici 7,75 %, která je nejvyšší v rámci měn regionu.

MNB se zároveň zavázala ke zvýšení depozitní sazby na úroveň hlavní úrokové sazby na 7,75 %. V úterý totiž depozitní sazbu zvýšila o 135 bodů na aktuálních 7,25 %. Výhled pro kulminaci úrokových sazeb v Maďarsku se tak po úterním zasedání posouvá na vyšší úrovně. MNB totiž prohlásila, že bude sazby zvedat do té doby, než bude kulminovat inflace. Stejně jako v případě Polska bychom v druhé polovině roku nevyloučili posun maďarských sazeb na dvouciferné úrovně. Není to však základní scénář, se kterým pracujeme.

To je tedy faktor, který by po dlouhém období výprodejů mohl maďarské měně pomoci vymanit se z letargie. Otázkou zůstává, zda vyšší úrokový diferenciál v aktuální době vysoké nejistoty spojené s recesí a vysokou inflací (na podzim nezapomínejme na covid) dokáže přilákat zahraniční investory. Tento jev mimo jiné sledujeme napříč celým regionem. Jak forint, tak zlotý i koruna v posledních měsících nedokázaly těžit z vysokého úrokového diferenciálu a pokračujícího cyklu zvyšování sazeb. V Maďarsku navíc přidejme vysoké politické riziko a výhled pro výraznější rally forintu není zcela na stole. Nevylučujeme tedy krátkodobější zpevnění forintu, ve zbytku roku však předpokládáme, že se bude obchodovat na slabších než aktuálních hodnotách.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0467 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,88 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0455 do 1,0578EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,74 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,63 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,70 až 24,77 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,37 do 23,73 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter