Euro po zhoršení německé podnikatelské nálady oslabilo zpět k dnešní otevírací ceně 1,1770 EURUSD. Od té se kurz opětovně odrazil do mírného zisku, zapůsobil i pokles 10letého výnosu amerického TIPS na historické minimum pod -1,12 %. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala pod úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Výprodej na trzích přitvrzuje. Po Wall Street Asie, Evropa, ropa,…

Evropské akcie vstoupily do nového týdne citelným prodejním tlakem. Německý index DAX i francouzský index CAC podstupuje zhruba 2% ztráty, britské akcie o něco nižší poté, co na páteční nejsilnější výprodej na Wall Street od britského referenda o Brexitu navázal pokles trhů v Asii. Ztrácet vidíme kolem 1,5 % také ropu či sektor základních materiálů. Co se děje?

Důvodem je Fed. Další a další slova z americké centrální banky navozují možnost brzkého zvýšení úrokových sazeb. Tedy přitvrzení měnové politiky. Investoři vývoj stejným směrem vnímají u dalších centrálních bank světa. V minulém týdnu se významně, byť ne zcela většinově, čekalo v nějaké podobě uvolnění podmínek od Evropské centrální banky – zejména v rámci jejích nákupů aktiv, známých jako QE. ECB ale svou politiku potvrdila.

Asie i Evropa po Wall Street reagují také například na slova šéf bostonského Fedu Erica Rosengrena. Podle něj se americká ekonomika ukazuje odolnější vnějším šokům a postupné zpřísňování (podmínek měnové politiky) je na místě.

Pod tlakem jsou v pondělí také komodity. Propad zejména cen ropy je výsledkem očekávání, že vzestup úrokových sazeb Fedu povede ke zpevnění amerického dolaru. Pro firmy pak bude dražší komodity, oceňované a obchodované v americkém dolaru, nakupovat.

Do vývoje na trzích promlouvají také negativní názory investičním publikem respektovaných stratégů. Podle hlavního ekonoma a stratéga Gluskin Sheff, Davida Rosenberga, je významná korekce nevyhnutelná. Pokud v příštích několik měsících zvýšení sazeb Fedu nebo něco jemu efektem podobného přijde, bouře je tu. Problémem je, že trh na to není připraven, takový krok není v ocenění. Nebyl bych překvapen, kdybychom se dočkali něčeho podobného jako z konce loňského roku do letošního ledna až února, korekce kolem osminy hodnoty, soudí Rosenberg.

Rosenberg se dle svých slov dívá na vysoké ocenění akcií i zvolňující americkou ekonomiku. „Do třetího kvartálu jsme vstupovali s nadějí a teď jej končíme. A podívejte se, posledních pět šest čísel (z americké ekonomiky) bylo opravdu slabých,“ řekl Rosenberg pro CNBC.

Chlácholící statistika na závěr? Září je v historickém srovnání pro akcie nejhorším měsícem. Pozitivní vývoj registrují pouze v polovině případů. Naopak: ve čtvrtém kvartále širší americký index S&P 500 klesl o více jak 10 % pouze v jednom z posledních 20 let.

Jenže v tom letošním proběhnou americké prezidentské volby. Vítězství Trumpa může podle Rosengrena stlačit trhy – krátkodobě. „Pro americkou ekonomiku by jeho vítězství bylo opravdu dobrou zprávou,“ soudí stratég.

Clintonová označila voliče Trumpa za ubožáky, pak výrok odvolala

Newsletter