Výprodej na trzích přitvrzuje. Po Wall Street Asie, Evropa, ropa,…

Evropské akcie vstoupily do nového týdne citelným prodejním tlakem. Německý index DAX i francouzský index CAC podstupuje zhruba 2% ztráty, britské akcie o něco nižší poté, co na páteční nejsilnější výprodej na Wall Street od britského referenda o Brexitu navázal pokles trhů v Asii. Ztrácet vidíme kolem 1,5 % také ropu či sektor základních materiálů. Co se děje?

Důvodem je Fed. Další a další slova z americké centrální banky navozují možnost brzkého zvýšení úrokových sazeb. Tedy přitvrzení měnové politiky. Investoři vývoj stejným směrem vnímají u dalších centrálních bank světa. V minulém týdnu se významně, byť ne zcela většinově, čekalo v nějaké podobě uvolnění podmínek od Evropské centrální banky – zejména v rámci jejích nákupů aktiv, známých jako QE. ECB ale svou politiku potvrdila.

Asie i Evropa po Wall Street reagují také například na slova šéf bostonského Fedu Erica Rosengrena. Podle něj se americká ekonomika ukazuje odolnější vnějším šokům a postupné zpřísňování (podmínek měnové politiky) je na místě.

Pod tlakem jsou v pondělí také komodity. Propad zejména cen ropy je výsledkem očekávání, že vzestup úrokových sazeb Fedu povede ke zpevnění amerického dolaru. Pro firmy pak bude dražší komodity, oceňované a obchodované v americkém dolaru, nakupovat.

Do vývoje na trzích promlouvají také negativní názory investičním publikem respektovaných stratégů. Podle hlavního ekonoma a stratéga Gluskin Sheff, Davida Rosenberga, je významná korekce nevyhnutelná. Pokud v příštích několik měsících zvýšení sazeb Fedu nebo něco jemu efektem podobného přijde, bouře je tu. Problémem je, že trh na to není připraven, takový krok není v ocenění. Nebyl bych překvapen, kdybychom se dočkali něčeho podobného jako z konce loňského roku do letošního ledna až února, korekce kolem osminy hodnoty, soudí Rosenberg.

Rosenberg se dle svých slov dívá na vysoké ocenění akcií i zvolňující americkou ekonomiku. „Do třetího kvartálu jsme vstupovali s nadějí a teď jej končíme. A podívejte se, posledních pět šest čísel (z americké ekonomiky) bylo opravdu slabých,“ řekl Rosenberg pro CNBC.

Chlácholící statistika na závěr? Září je v historickém srovnání pro akcie nejhorším měsícem. Pozitivní vývoj registrují pouze v polovině případů. Naopak: ve čtvrtém kvartále širší americký index S&P 500 klesl o více jak 10 % pouze v jednom z posledních 20 let.

Jenže v tom letošním proběhnou americké prezidentské volby. Vítězství Trumpa může podle Rosengrena stlačit trhy – krátkodobě. „Pro americkou ekonomiku by jeho vítězství bylo opravdu dobrou zprávou,“ soudí stratég.

Clintonová označila voliče Trumpa za ubožáky, pak výrok odvolala

Newsletter