Výprodej strhl PX zpět pod 1000 bodů, propadákem Erste

Pražská burza dnes po výprodejích na globálních trzích oslabila o 1,58 % a index PX se tak opět dostal pod hranici 1000 bodů. Největšími propadáky byly banky a zejména Erste, která se svezla dolů o 2,74 %. Na tento titul negativně dolehlo zhoršení výhledu na rakouský bankovní sektor od ratingové agentury Fitch, která zdůraznila ve své zprávě geopolitická rizika spojená s Ruskem a Ukrajinou. Komerční banka dnes spadla o 1,88 %, ale uhájila hranici 4900 korun za akcii. ČEZ se vyhnul většímu výprodeji, který jsme zaregistrovali v sektoru utilit v západní Evropě. ČEZ oslabil pouze o 0,89 %, zatímco utility v Německu zhruba o 3 %. Z ostatních akcií bych zmínil CETV, která propadla o 2,68 %. Objemy obchodů se ke konci obchodování zvedly a překonaly dlouhodobé průměry.

Fitch: Ukrajina posiluje negativní výhled pro rakouské banky

Řecké akcie i dluhopisy strhává strašák pádu vlády a voleb

Polské akcie ztratily 1,39 % a index WIG20 uzavřel těsně pod hranicí 2400 bodů. Zde docházelo k výprodejům na bankovních akciích, ale hlavně na energetikách. PKN oslabilo o 2,8 % a například PGE dokonce o 3,09 %.

Maďarský BUX odepsal z trhů centrální Evropy nejméně, když ztratil pouze 0,8 %. Zde klesaly výrazněji akcie Magyar Telekom -1,13 % a OTP -0,83 %.

Evropa se stále obchoduje hluboko v červených číslech, DAX aktuálně klesá o více než 2 % a CAC40 dokonce o 2,6 %. Promítají se zde negativní zprávy z Řecka, kde se místní akciový trh zřítil o 13 %. 

Newsletter