Vyřešit se to musí. U dluhového stropu existují hodně černé scénáře

Zdroj: Depositphotos

Dluhový strop Spojených států zůstává nevyřešen. Na trzích jsme viděli reakci zejména na nejkratším konci výnosové křivky a u dolaru. Americkou fiskální politiku čekají omezení, jejich protiinflačnost by pomohla Fedu v boji s inflací. Zásadním faktorem bude i bankovní sektor. V jeho případě je potřeba další zpřísnění podmínek úvěrování, řekl v rozhovoru pro Youtube kanál Zaujalo ma Krypto & FinTech šéfredaktor Roklen24 Jan Berka.

Dluhový strop existuje ve Spojených státech už od roku 1917. Za tu dobu byl navýšen více než stokrát. Ekonomicky jde o nástroj jednoduchý. Má zabránit americké vládě v zadlužování, především s důrazem na tempo. Faktem je, že Spojené státy jsou charakteristické dvojím deficitem. Obchodním deficitem, z něhož vyplývá, že Amerika více spotřebuje, než vyrobí. Tato spotřeba je přitom financována fiskálním deficitem, tedy dluhem. Na základě toho můžeme vážně spekulovat, že současná hranice dluhového stropu 31,4 bilionu dolarů není konečná. Výhledově poroste dál. Otázkou je, o kolik to bude. A právě to je složitější část nástroje, jelikož se odvíjí o politického kompromisu.

Zdroj: Zaujalo ma Krypto & FinTech

Času přitom ubývá. Podle americké ministryně financí Yellenové je X-date, tedy datum, kdy by vláda nebyla schopna splácet závazky a provádět platby, na začátku června. Ministerstvo má sice nástroje, tzv. mimořádná opatření, kterými může dosažení stropu oddálit, příliš času si tím však už nekoupí. Mimořádné nástroje už ostatně využívá od ledna. I kdyby americké ministerstvo financí nezaplatilo jeden dolar z emitovaného dluhu, šlo by o technický default, po kterém by nenásledovalo nic pěkného. Spekulovat můžeme o zhoršení ratingu, stejně tak o vlně nervozity zasahující další dluhové nástroje. Situace by svým způsobem připomínala nervozitu a její šíření u bankovního runu, podobně jako jsme to viděli na začátku března. Jak republikáni, tak i demokraté takovou situaci nepřipustí. Klíčový proto bude kompromis, který bude muset mít podobu jisté fiskální restrikce projevující se v ekonomice.

A právě americká ekonomika s důrazem na inflaci a stále významně napjatý trh práce restrikci potřebuje. Čím silnější by byla, tím by spolu se zpřísněním podmínek úvěrování ze strany bank, které má nepochybně prostor k posílení, přispěla k ochlazení ekonomické aktivity. Fed ani vláda netouží po recesi, z historie však víme, že s inflací se nejlépe vypořádá právě recese. Otázkou bude, jak moc k takovému scénáři přispějí nositelé hospodářské politiky. Jakýkoliv nad očekávání výraznější ekonomický propad spojený s nárůstem míry nezaměstnanosti by vyvolal silnější poptávku po státních dluhopisech a posílil by spekulace o možném snížení sazeb centrální banky projevující se ve slabším dolaru. S ohledem na aktuální kondici americké ekonomiky ale můžeme říci, že se scénář zpomalení posouvá v čase. První náznaky silnějšího zpomalení mohou přijít ve druhé polovině letošního roku. Na začátku příštího pak uvidíme, zda se vládě a Fedu podaří tolik spekulované hladké přistání, nebo pravý opak. Ostatně stále platí, že současné úrovně sazeb centrální banky nemusí být v rámci aktuálního úrokového cyklu konečné.

Zdroj: Zaujalo ma Krypto & FinTech, Bloomberg, Reuters, Fed

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter