Výroky (a úlety) z Davosu

Vtip, který se stal mezi řečníky výročního zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu evergreenem, varuje před vytvářením předpovědí. Pointa je jednoduchá – cokoliv, co predikujete, se nestane.

Pamatujete si rok 2005? Zakladatel Microsofu Bill Gates prohlásil, že dolar půjde dolů. O rok později stoupl dolar vůči jenu o 15 procent a vůči euru o 14 procent. Když se delegáti potkali v roce 2008, David Rubenstein, spoluzakladatel Carlyle Group, řekl, že by se USA mohly vyhnout recesi. Ukázalo se, že již začala předchozí měsíc a pokračovala až do června 2009. Ekonom Nouriel Roubini v roce 2012 předpověděl, že Řecko během 12 měsíců opustí eurozónu. Prozatím se ovšem sháněním drachmy před cestou do Athén obtěžovat nemusíme.

Loňští odborníci si ovšem zaslouží větší respekt, než by mohl vtip naznačovat. Zde jsou některé předpovědi z roku 2014 a jejich výsledky.

Stephen Schwarzman, CEO, Blackstone Group LP: Americká ekonomika je na „dobré cestě“. Hodnocení: správně! Největší ekonomika na světě získala přes rok sílu s 5% růstem ve třetím čtvrtletí, nejvyšším od roku 2003. Nezaměstnanost klesla na 5,6 procenta, což je nejnižší úroveň od června 2008.

Aliko Dangote, Chairman, Dangote Group, nejbohatší muž Afriky: Býčí trend bude na globálních trzích pokračovat. Hodnocení: správně! Po zisku 24 procent v roce 2013, dosáhl světový akciový index MSCI nárůstu o 3 procenta i v roce loňském. Americký index Standard&Poor‘s 500 vzrostl o 11 procent.

Larry Fink, CEO, BlackRock: Finanční trhy jsou na cestě k „přílišnému optimismu“, s tím pravděpodobně uvidíme „mnohem větší volatilitu“. Hodnocení: no… Zatímco akcie pokračovaly v růstu, index volatility Chicago Board Options Exchange, známý jako VIX, vylétl v průběhu roku několikrát.

Mario Draghi, prezident ECB: Dojde k výraznému zlepšení zdraví ekonomiky eurozóny, s mírným nárůstem inflace. Hodnocení: špatně! Eurozóna jen stěží roste a spotřebitelské ceny v prosinci klesly o 0,2 procenta, první pokles za více než pět let.

Axel Weber, USB: Odlišné postoje k měnové politice v USA, v Evropě a v Japonsku budou tlačit dolar výš. Hodnocení: správně! Dolar získal přibližně 14 procent vůči euru i jenu.

Mark Carney, guvernér Bank of England: Ve Velké Británii momentálně není „okamžitá potřeba“ k zvýšení nákladů na půjčky. Hodnocení: správně! Referenční sazba BoE zůstala na úrovni 0,50 procenta, ekonomové vzali zpět předpovědi zpřísnění měnové politiky.

Zhang Xin, CEO, Soho China: Čínu by neměl čekat pád nemovitostí. Hodnocení: Smíšené. Ceny domů nespadly, ale pokles se prohloubil, což dopadlo na ekonomiku všeobecně, od železniční nákladní dopravy po maloobchodní prodeje. Výsledkem je, že expanze Číny zpomalila na nejslabší roční tempo od roku 1990.

Christian Meissner, vedoucí globální investiční banky Bank of America: Předpovídal zvýšení aktivity v oblasti M&A. Hodnocení: správně! Objem celosvětových fúzí a akvizic vzrostl o 42 procent na 3,4 biliony dolarů, což je nejvyšší úroveň od roku 2007.

Oleg Děripaska, generální ředitel Rusalu: Poptávka po hliníku je zdravá. Hodnocení: správně! Podle říjnové zprávy Standard Bank, celosvětová poptávka po hliníku vzrostla v roce 2014 o 6,8 procenta na 52,5 milionu tun, což je zvýšení produkce o 806 000 tun.

Rupert Stadler, CEO Audi: Audi, luxusní značka Volkswagenu, stáhne náskok lídra trhu BMW. Hodnocení: správně! Náskok BMW před Audi se v roce 2013 snížil na 70 619 vozů ze 79 658 vozů. BMW dodalo 1 810 000 vozů, což je nárůst o 9,5 procenta, zatímco Audi vyskočilo o 11 procent na rekordních 1.740.000 vozů.

Newsletter