Vyšle dravý růst české ekonomiky korunu k 27,20 vůči euru?

Česká koruna se v úvodu nového týdne obchoduje poblíž svého maxima z úvodu května na úrovni 27,35 koruny k euru a riziko posílení k březnovým maximům 27,20 je vysoké. Tempo růstu české ekonomiky v prvním čtvrtletí, které jsme se dozvěděli v pátek, ukázalo na nejvyšší dynamiku mezi zeměmi Evropské unie a koruně nenechává příliš prostoru pro oslabení.

Riziko, že ve střednědobém horizontu opět dojde k otestování trpělivosti České národní banky přiblížením koruny k hladině 27,00 vůči euru, tedy hranici kurzového závazku, vzrostlo a jakákoliv verbální snaha ČNB se zřejmě nesetká s odezvou. Ve hře tak zůstane pouze riziko překvapivé akce typu posunu zakotvení koruny nebo snížení sazeb do záporu.

Česká ekonomika roste nejrychleji v EU, koruna s ní

„Lev se probudil. Růst můžeme nejrychleji za osm let“

Vůči dolaru česká koruna testuje hranici 24,00 a v úvodu dne a nového týdne se drží u hladiny 23,955 USDCZK. Toto maximum z února se jeví jako dobrá úroveň pro nákup dolaru a prodej koruny. Silné údaje z české ekonomiky nemají na vývoj koruny proti dolaru takový význam jako proti euru a sledují dominantně pohyb hlavního měnového páru EURUSD.

Euro k americkému dolaru v úvodu týdne mírně koriguje nárůst z minulého týdne a obchoduje se na hladině 1,1422 EURUSD. Měnový pár tak sestoupil ze svých maxim 1,1460 EURUSD z pátku.

Trh, který postupně rozvazoval davový obchod krátkého eura v rámci celosvětového „carry obchodu“, kdy prodeje EUR financovaly nákup měn s vyšším výnosem, se poměrně vyčistil a objevují se hlasy, že můžeme být poblíž momentu otočení a vyčerpání zisků na euru.

Tento týden tak bude trh pečlivě sledovat makro data ze zámoří a riziko posílení dolaru a korekce ztrát je vysoká, pokud přijdou silná respektive očekávaná data, která opět obnoví debatu o načasování růstu sazeb v USA. Nákup dolaru tak na současných úrovních nemusí být špatná strategie pro letní měsíce, vzhledem k nejistotě kolem situace v Řecku, kde dohoda stále nepadla a riziko „nehody“ vedoucí k insolvenci a omezení toku kapitálu vzrostlo.

Newsletter