Výsledek nových programů ECB je značně nejistý (komentář)

Evropská centrální banka (ECB) zahájí avizované nákupy cenných papírů od komerčních bank v polovině října a trvat budou nejméně dva roky. Banka také podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,05 procenta.

ECB začne nakupovat v polovině října, nejméně na dva roky

Dnes přiblížené programy širokých odkupů aktiv ECB hodnotíme jako poměrně nejisté ve svém zamýšleném výsledku.

Není zcela jasné, jaký bude objem nově poskytnuté likvidity, ani časování jejího poskytování. Oba faktory totiž závisí na tom, do jaké míry budou „součinné“ komerční banky a jiné finanční instituce. Tyto subjekty totiž budou vystupovat jako aktivní spolutvůrci nové likvidity. ECB se spoléhá na to, že povzbudí úvěrovou činnost komerčních bank a dalších finančních institucí proto, že ony úvěry (např. hypotéky) odkoupí v rámci svého programu. Jedná se o takzvanou sekuritizaci, kdy je například daný úvěr komerční banky přeměněn v cenný papír (splátky hypotéky tak tvoří peněžní tok držiteli cenného papíru) a je tedy možno s ním dále obchodovat – třeba jej právě odprodat centrální bance. ECB míní, že komerční banky povzbudí k úvěrové činnosti, neboť to z důvodu sekuritizace bude nakonec centrální banka, která ponese riziko spjaté s případným nesplácením úvěru, nikoli komerční banka.

Programy však nebudou fungovat, pokud komerční banky nepodstoupí větší riziko, než jaké jsou ochotny podstoupit dnes. Případné náklady tohoto rizika ponese ECB. Ta tedy vlastně sází na to, že úvěry, které komerční banky poskytnou a které se budou zdát zpočátku poměrně rizikové, se nakonec stanou bezpečnými ruku v ruce s tím, jak nová likvidita na trzích podnítí optimistickou náladu a v důsledku zotaví celou ekonomiku.

Newsletter