Výsledek polských voleb: Chybí jedna odpověď

V polských parlamentních volbách zvítězila konzervativní euroskeptická strana Právo a spravedlnost (PiS), která po osmi letech vystřídá u moci středopravou vládu Občanské platformy (PO). Vyplývá to z odhadů po sečtění 90 procent hlasů, podle nichž by PiS těsně získala většinu poslanců k sestavení první jednobarevné většinové vlády od pádu komunismu. Zatímco komentátoři soudí, že místo Bruselu či Berlína se polské sympatie obrátí k Budapešti, představitelé Německa či EU si přejí zachování současných dobrých vztahů. Podobně se vyjádřil i český premiér Bohuslav Sobotka. Klíčovou otázkou před oznámením konečných výsledků zůstává, zda bude mít strana někdejšího premiéra z let 2006-2007 Jaroslawa Kazcyńského ve 460členném Sejmu většinu hlasů.

Zpřesněné odhady jí přisuzují 232 křesel, avšak nepočítají s tím, že se do dolní sněmovny dostane radikálně nacionalistická strana Korwin, která je pouhou desetinu procenta pod požadovaným pětiprocentním prahem pro vstup do sněmovny. Pokud by v dopočtu zbylých hlasů potřebnou hranici překročila, PiS o většinu přijde. Kdo se do Sejmu dostane, to volební komise oznámí po 18. hodině, konečné výsledky včetně konkrétního počtu mandátů pak v úterý.

 

Nedělní parlamentní volby v Polsku - předběžné rozdělení mandátů.

Vládnoucí PO má podle odhadů 137 křesel, jistou parlamentní účast mají rovněž dvě nové strany: liberální Moderní.pl, kterou vede ekonom Ryszard Petru, a protestní uskupení rockera a neúspěšného kandidáta v jarních prezidentských volbách Pawla Kukize. První z nich dostala 7,7 procenta, druhá 8,7 procenta hlasů. Nejistá je zatím parlamentní budoucnost lidovců, kteří dosud vládli v koalici s PO premiérky Ewy Kopaczowé a balancují těsně nad pěti procenty. Mimo Sejm podle všeho zůstane Sjednocená levice, která sice získala 7,5 procenta, ale jako koalice potřebuje procent osm.

Triumf strany, která je narozdíl od PO proti pevnější evropské integraci, bude podle komentářů polských i světových médií znamenat ochladnutí vztahů Varšavy s Bruselem, ale i s Berlínem. Spojencem Kaczyńského a očekávané premiérky Beaty Szydlové se podle nich naopak může stát nacionalistický maďarský premiér Viktor Orbán.

 

Mluvčí německé vlády prohlásil, že jeho země doufá v pokračování blízkých vztahů se sousední zemí, které na nadstandardně přátelskou úroveň pozvedla kancléřka Angela Merkelová a expremiér Donald Tusk. Kreml podle svého mluvčího naopak lituje špatných vztahů s Polskem, které se zřejmě vítězstvím PiS nezlepší.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v blahopřání zaslaném Szydlové napsal, že Polsko by mělo hrát ústřední roli v silnější a odolnější EU. Právě očekávaná nová premiérka by podle expertů mohla být představitelkou k Bruselu vstřícnější podoby strany.

Český premiér Sobotka věří, že Varšava i po politickém obratu zůstane spojencem Prahy. „ČR má s Polskem tradičně vynikající sousedské vztahy a předpokládám, že je budeme i s novou polskou vládou úspěšně rozvíjet,“ řekl premiér, který poděkoval za kvalitní spolupráci odstupující Kopaczové.

Newsletter