Výsledková sezóna připravena. Žádnou slávu nečekejte

V nadcházejících týdnech budou americké společnosti reportovat své výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí tohoto roku. Vzhledem k událostem posledních tří měsíců jsou však očekávání hodně negativní. Naprostá většina analytiků počítá s propadem zisků. To by ve výsledku znamenalo druhý pokles během dvou po sobě jdoucích čtvrtletí, což je něco, co se neudálo od krizového roku 2009.

„Růst zisků byl tento rok velkým zklamáním. Potvrdil to druhý kvartál a pravděpodobně to udělá i ten třetí,“ míní Patrick Legland, šéf oddělení výzkumu banky Société Générale. „Náš tým poukazuje především na to, že takové tempo růstu, resp. poklesu, nebylo mimo krizi dosud pozorováno,“ dodal.

Podobný výhled sdílí i John Butters, hlavní specialista na výsledkovou sezónu ze společnosti FactSet. „Očekávaný pokles zisků za třetí čtvrtletí odhadujeme zhruba -5,1 %. Pokud se predikce vyplní, bude to poprvé od druhého a třetího kvartálu 2009, kdy pozorujeme dvě po sobě jdoucí meziroční propady zisků. Stejně tak půjde o největší propad od třetího čtvrtletí 2009, kdy se konečné číslo zastavilo na -15,5 %,“ přepisuje Buttersova slova server Business Insider (viz graf č.1).

Na špatnou výkonnost již dříve upozornil i David Bianco, hlavní akciový stratég Deutsche Bank. „Je až neuvěřitelné, jak moc shovívavé jsou komentáře vývoje zisků a vůbec celé ekonomiky. Mnozí se radují nad tím, že jsme se konečně dostali z krize. Utvrzuje je v tom pohled na stabilizovaný trh práce, díky kterému i já věřím, že Fed své sazby navýší. Avšak další oblasti, vyjma automobilového a realitního trhu, jsou na tom poměrně dost špatně, především vinou nízké produktivity a nedostatečných investic.“

Právě otázka navýšení amerických sazeb je v souvislosti se slabou výsledkovou sezónou problematická. Zvýšení úroků je totiž často doprovázeno kontrakcí valuací jednotlivých akcií a následným cenovým růstem (viz graf č.2). K tomu je však zapotřebí o dostatečný růst zisků, který dnes však nemáme. Pokud by tedy Fed své sazby navýšil, mohlo by se stát, že společně se nízkými zisky by spadly i samotné ceny akcií.

 

Newsletter