Výsledková sezóna v USA: Škodlivá síla dolaru a prostor pro překvapení

Americká výsledková sezóna přitáhne pozornost investorů po středečním závěru obchodování, kdy své výsledky zveřejní hliníkový gigant Alcoa. Po velmi silném druhém čtvrtletí, kdy společnosti z indexu S&P 500 vykázaly tržby meziročně o 4,4 % vyšší a zisk vyšší dokonce o 9 % (dle dat agentury Bloomberg), bude pro firmy velmi těžké udržet obdobné tempo růstu.

Návrat k „normálu“, nebo pokračující raketa?

Silné výsledky za druhé čtvrtletí částečně doháněly slabé výsledky z prvního čtvrtletí a v obou případech šlo spíše o netypické podmínky. Dá se proto očekávat, že třetí čtvrtletí bude ve znamení mírnějšího růstu. Očekávání trhu pro třetí čtvrtletí je nastaveno na 3 až 4% růst tržeb, zisk by měl tentokrát oproti stejnému čtvrtletí loňského roku posílit o zhruba 5 %. Tato očekávání byla ještě na konci druhého čtvrtletí nastavena o několik procentních bodů výše, v posledních týdnech však došlo k několika revizím směrem dolů.

Zatím své výsledky za fiskální čtvrtletí, končící srpnem, zveřejnilo celkem 22 společností z indexu S&P 500. Z těchto výsledků samozřejmě nejde příliš usuzovat, ale minimálně indikují zahájení výsledkové sezóny v pozitivním duchu – tržby u těchto společností vzrostly v průměru o 6,3 % a zisk dokonce o více než 13 %. Zhruba 65 % firem zatím překonalo nastavený konsensus trhu co se týče zisku na akcii, přes 70 % překonalo očekávání co se týče tržeb. Za druhé čtvrtletí to přitom bylo také zhruba 65 % společností, které překonaly odhady zisku na akcii, očekávání tržeb překonalo 62 % společností z indexu S&P 500. 

Škodlivá síla dolaru

Výsledky společností však velmi pravděpodobně ovlivní slabší růst evropské ekonomiky, meziroční pokles ekonomického růstu v Číně a geopolitické konflikty jako napětí mezi Ukrajinou a Ruskem. A především: posilující dolar. Jeho síla představuje pro americké firmy trojí hrozbu: zvyšuje náklady na aktivity v zahraničí, ukrajuje ze zahraničních tržeb a zároveň indikuje slabší mezinárodní poptávku.

Index, který sleduje hodnotu dolaru oproti šesti dalším hlavním měnám, posílil od konce června zhruba o 8 %. To pro firmy z amerického indexu S&P 500 není dobrá zpráva, jelikož mnoho z nich funguje jako mezinárodní korporace a téměř polovina jejich tržeb pochází ze zahraničních trhů. Síla dolaru tak může způsobit, že některé společnosti nebudou schopny naplnit očekávání trhu.

Svým sníženým výhledem zisku před zdaněním zklamal minulý týden Ford, především kvůli vyšším ztrátám na ruském trhu i v jižní Americe. Může být tato zpráva předzvěstí toho, co bude následovat u ostatních firem?

Do jaké míry zasáhly tržby ze zahraničí spolu se silným dolarem celkové výsledky, ukáže již dnes po závěru obchodování řetězec restaurací s rychlým občerstvením Yum Brands, jehož tržby jsou ze zhruba 77 % generovány na zahraničních trzích. Výrobce čipů Intel, který generuje zhruba 83 % svých tržeb mimo americký trh, představí své výsledky 14. října.

Nejvyšší podíl tržeb ze zahraničí má podle dat agentury Reuters právě technologický sektor – firmy získávají z trhu mimo USA průměrně 57 % svých tržeb. Technologický sektor tak může být silným kurzem dolaru zasažen nejvíce. Podle dat agentury Reuters tento sektor zároveň vykazuje nejvyšší množství “profit warningů” – tj. snížených výhledů ze strany managementu jednotlivých společností.

Jaké sektory nebo firmy sledovat?

Nejvyšší (a zároveň dvouciferný) nárůst zisků za 3. čtvrtletí se očekává u telekomunikací, zdravotnictví, sektoru materiálů a finančního sektoru.

Pokud se podíváme na jednotlivé sektory blíže, za vysokým nárůstem očekávaného zisku v sektoru telekomunikací (+ 23 %) však stojí především společnost Verizon Communications. Podle dat společnosti Factset by zisk na akcii ve zbytku sektoru (bez zohlednění Verizon Communications) měl vzhledem k očekávání trhu poklesnout o 5 %.

V sektoru materiálů by měly být největším tahounem růstu zisku na akcii chemický průmysl a stavební materiály. Celkový nárůst zisku na akcii je podle dat společnosti Factset očekáván o 11 %.

Co se týče sektoru zdravotnictví, ten je jediným sektorem, u kterého se od konce druhého čtvrtletí navyšuje očekávání zisků – aktuálně se očekává, že zisk meziročně vzroste o necelých 11 %. Mezi největší tahouny s dvouciferným nárůstem zisku na akcii by měly patřit společnosti Mallinckrodt, Gilead Sciences, Universal Health Services nebo Biogen Idec.

Finanční sektor je naopak sektor, kde se potkává silný tahoun s výrazným propadákem – celkově má tento sektor z pohledu zisků přidat 10,5 %, silný očekávaný růst u investiční banky JPMorgan Chase však sráží Bank of America, která by ve třetím čtvrtletí měla zohlednit vyrovnání s americkou vládou ohledně pochybných hypotečních cenných papírů. Pokuta za tento hřích, který přispěl k finanční krizi, se vyšplhala na rekordní 16,65 mld. dolarů. Bez zahrnutí Bank of America by zisk finančního sektoru ve 3. čtvrtletí posílil o více než 18 %.

Následující tabulka shrnuje očekávanou meziroční změnu zisku a tržeb pro 3. čtvrtletí dle dat společnosti Factset:

Sektor Očekávaný růst zisků v Q3 Očekávaný růst tržeb v Q3
Telekomunikace 23,30% 3,50%
Sektor materiálů 11,10% 1,90%
Zdravotnictví 10,60% 10,20%
Finanční sektor 10,50% 3,70%
Průmysl 5,70% 3,00%
Energetika 3,70% -3,00%
Sektor utilit 2,80% 5,10%
Spotřební zboží (nezbytné) 1% 3%
Technologie 0,70% 6,20%
Spotřební zboží (zbytné) -5,70% 4,40%

Co se týče jednotlivých firem, potenciál překvapit mají na úrovni zisku na akcii například společnosti Apple, Alcoa, Nike nebo Adobe Systems. 

Newsletter