Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Vysoce výkonný blockchain: Nadějný projekt, avšak s řadou otázek

Poptávka po rychlejších a spolehlivějších blockchain řešeních roste. Jak jsme již v minulosti mohli pozorovat u významných kryptoměn, škálovatelnost blockchainu se ukázala jako problematická. Vysoce výkonný blockchain má tak v následujících měsících zmírnit většinu těchto obav. S novou hardwarovou a softwarovou strukturou má tento projekt zcela jiný přístup. A právě teď je ten nejlepší čas pro prozkoumání jeho dlouhodobého potenciálu.  

Co je to vysoce výkonný blockchain?

Již od začátku je evidentní, že projekt „Vysoce výkonný blockchain“ (High-Performance Blockchain) řeší koncept škálovatelnosti z úplně jiného úhlu. Nejenže se dívá na problém ze strany softwaru, zaměřuje se také na hardwarové aspekty. Aby se dosáhlo optimálního výkonu blockchainu, budou se muset určité věci změnit již v blízké budoucnosti. A proto tento tým vytváří strukturu, která využívá několik tisíc CPU a FPGA zdrojů k vytváření více všestranného a škálovatelného ekosystému.

Jak to funguje v reálném životě

Projekt vysoce rychlostního blockchainu má několik aspektů, které je třeba vzít v potaz. Zaprvé je zde umístěn čipový akcelerační motor, který zajišťuje výkonnější hardwarové čipy k pohánění celého ekosystému. Zadruhé je to softwarová stránka vysoce rychlostního blockchainu integrovaná s novým specializovaným hardwarově zrychleným motorem, která se zaměřuje na přizpůsobování hloubky a škálovatelnosti. Zatřetí, tým stojící za projektem tvrdí, že tento blockchain může poskytnout průchodnost milionům transakcí, a to bez větších problémů. 

I když tohle všechno zní úžasně, je zatím velmi obtížné získat nějaké detailní informace týkající se technických aspektů jak hardwarové, tak softwarové stránky. Zatímco se tým zaměřuje hlavně na blockchain integraci pro využití ve světovém podnikání, nemůžeme zatím říci, jak jejich čipy fungují a jak jsou jejich algoritmy vytvářeny. Zdá se, že je projekt vysoce výkonného blockchainu úzce spojen s NEO infrastrukturou, která by rovněž mohla přinést zajímavé posuny.  

Samotný projekt má i svou vlastní digitální měnu známou jako HPB. S celkovou nabídkou 100 milionů mincí, z nichž je aktuálně 22,216 milionu v oběhu, bude zajímavé sledovat, co budoucnost pro HPB přinese. Zatím však pro tento token není známé žádné využití. Měna je na seznamu jedné nebo dvou menších směnáren, ale kromě obchodování na základě spekulací neslouží žádnému jinému účelu.

Co bude následovat?

Celkové vybudování infrastruktury vysoce výkonného blockchainu bude stát spoustu peněz a času. Mapa projektu jako taková je plná milníků, kterých chce tým dosáhnout v následujících letech. Testovací verze tohoto projektu bude spuštěna někdy v průběhu roku 2018, po několik následujících měsíců pak bude testovací verze podstupovat potřebné upgrady. Samotný mainnet bude zahájen v druhém čtvrtletí roku 2018, pokud půjdou věci podle plánu. Nicméně, oficiální verze nebude zprovozněna minimálně do poloviny roku 2019. Každopádně se jedná o projekt, který stojí za to sledovat, i když je kolem něj (zatím) spousta nezodpovězených otázek.

Newsletter