Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Vysoká hra Davida Camerona. „Stay“ or „Leave“?

Premiér Velké Británie David Cameron se chystá požádat představitele Evropské unie o přehodnocení členských podmínek. Rozjíždí tak vysokou hru, která by mohla skončit i odchodem z „osmadvacítky“. Ke složitosti a nejistotě kolem celé záležitosti Cameron přispěl i tím, když prohlásil směrem ke svým spolustraníkům, že je tento měsíc čeká „zatraceně tvrdá práce“. Premiér totiž hraje dvě paralelní pokerové hry. První „hraje“ s 27 kolegy z EU, druhou pak doma v Británii, a to jak směrem k voličům, tak směrem k euroskeptickým soupeřům a k jeho vlastní straně.

Každá karta ovlivňuje rizika i šance u druhého stolu. Čím více se bude snažit přesvědčit EU, že britské požadavky jsou oprávněné, tím více je pravděpodobnější, že nezíská vše, co chce. Čím méně bude na EU „tlačit“, tím více riskuje výsměch doma. Standardní vyjednávací hra plná blafování, v tomto případě dvojitého blafování, celý proces ještě zkomplikuje. Do toho všeho vstupuje propast mezi evropskou a britskou politickou kulturou a silný komentář ze strany britského tisku. Nelehká pozice. Obavy ze zabřednutí do ožehavého veřejného handlování pomáhají vysvětlit, proč Cameron o svých požadavcích téměř šest měsíců od svého znovuzvolení mlčel. Minulý týden na summitu oznámil, že první návrh pošle začátkem listopadu.

Kdo blafuje?

Mnoho Britů je přesvědčeno, že 42leté členství v unii tíží jejich ekonomiku a narušuje jejich svobodu. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že „Stay“ a „Leave“ kampaně svou roli opravdu hrají.

Lídr Konzervativců tvrdí, že pokud se mu podaří vyjednat reformy, které budou přínosem pro celou EU, bude chtít, aby Britové v EU zůstali. Mnozí v Bruselu si myslí, že se ale jedná o blaf. Mezi úředníky a diplomaty zastupujících členských států panuje přesvědčení, že Cameron svolal referendum především kvůli taktice obejít euroskeptické soupeře, a že sdílí názor ostatních představitelů EU, že „Brexit“ rovná se zbytečná ekonomická nejistota a zbytečný zásah. Přesvědčit všechny, že je pro opuštění EU, pokud nedosáhne toho, čeho chce, je pro Cameronovu strategii zásadní.

Co Cameronovu pozici posiluje je v Evropě rozšiřující se neochota vidět Británii mimo blok. Ztráta druhé největší ekonomiky a jaderné velmoci s globálním vlivem by znamenala pro Evropskou unii těžkou ránu. Kromě toho, britské administrativní dovednosti a neochota křivit volný obchod jsou oceňovány jako protiváha Berlínu a Paříži. Vzhledem k tomu, jak daleko je EU ochotna jít, aby Řecko udržela v eurozóně, britští úředníci věří, že mají v ruce silné karty. Pokud Britové odhlasují odchod, pohltí „rozvodová“ jednání spoustu času i lidí.

Mnoho z Cameronových požadavků, mezi které patří menší regulace, více pravomocí národním parlamentům atd. mají podporu i v EU. V Londýně a v Bruselu také panuje shoda na tom, že jistá změna smlouvy, kterou Cameron slíbil britským voličům, by zabránila vzniku dalších referend v jiných státech EU. Některé požadavky, například ten, který žádá omezení přistěhovalectví ze států EU, narazí. Vymyslet kompromis bude vyžadovat velký právní důvtip.

Mezi hlasy, které tvrdí, že Cameron blafuje, patří například konzervativní spojenci německé kancléřky Angely Merkelové, kteří říkají, že tomu, aby Británii v EU udrželi, nehodlají obětovat nic.

Málo času?

Chce-li Cameron získat ústupky před referendem, které by mohlo být již příští rok na jaře, nebo na podzim, bude muset tvrdě přitlačit na vedoucí představitele EU, kteří budou mimo jiné „rozptylováni“ řadou dalších krizí, od Řecka přes Ukrajinu až po uprchlíky.

Situace se může vyvinout na obě strany. „Existuje riziko, že se Evropa vzdá, pokud si bude myslet, že Cameron nemůže zajistit výsledek „Stay“. Proč se obtěžovat vyjednávat?“ řekl jeden zdroj blízký vyjednavačům. Úředníci ve Výkonnému výboru EU a v Radě EU však zdůrazňují, že budou bojovat až do konce za to, aby Británie zůstala.

Bitva o Brexit

Někteří se ale také obávají situace, že při tvorbě kompromisu bude mít David Cameron potřebu ukázat voličům, jak „porazil“ svého soupeře. Jeden představitel EU k tomu podotkl: „David Cameron potřebuje boj. Nejsem si jistý, že to Evropané pochopí.“ To, že Cameron potřebuje vyvolat drama, aby přesvědčil Brity a v neposlední řadě jeho vlastní stranu, že jsou jeho jednání úspěšná, připouští i další představitelé.

Všichni zúčastnění hráči však zatím stále zachovávají „poker face“. Rozporuplná hodnocení a očekávání jsou pravidlem. Úředníci EU tvrdí, že od Camerona očekávají úplný seznam požadavků a varují, že již pak nebude možnost přijít s dalšími požadavky. Z Londýna však zní, že seznam bude obsahovat jen o „trochu více detailů“.

Newsletter