Vysoké ceny energií v EU. Vrchol ještě nemusí být za námi

Zdroj: RIGHT POWER

Energetika se za posledních patnáct let změnila. Nejde jen o zavádění obnovitelných zdrojů, ale také o pohled odběratelů na tyto alternativní zdroje. Do hry vstoupily i moderní technologie, které umožňují koncovým zákazníkům dosáhnout efektivních řešení jejich požadavků za maximálního pohodlí, řekl v rozhovoru pro Roklen24 místopředseda představenstva společnosti RIGHT POWER Lukáš Choma. 

V oblasti energetiky podnikáte od roku 2006. Jak se za tu dobu tento sektor změnil?

V případě segmentu dodávek elektřiny a plynu pro podniky a domácnosti se trh od roku 2006 konsolidoval a dodavatelé, kteří spekulovali se svým portfoliem, jej přirozeně opustili. Na trhu zůstaly tradiční společnosti, které dodávaly elektřinu před rokem 2006, a stabilní dodavatelé.

Z pohledu zákazníka se změnil pohled na alternativního dodavatele. Zjistil, že odběr energie od alternativního dodavatele se nijak neliší od tradičního, naopak, má možnost ušetřit roční náklady.

V oblasti výroby se postupně zavádějí obnovitelné zdroje energie, jako je solární a větrná energie, které mají krátkodobý dopad zejména na ceny na trzích SPOT, kde snižují ceny směrem dolů. Současné odstavení tradičních zdrojů, jako je uhlí a jádro, však může v případě nedostatku elektřiny v síti vést k růstu ceny, a proto v současné době zažíváme nová maxima.

Zdroj: RIGHT POWER
Zdroj: RIGHT POWER

Jak Vaše podnikání pocítilo dopady pandemie? A jaká je aktuální situace?

Částečně se zhoršila platební disciplína některých zákazníků a také poptávka po energiích v podnikovém segmentu. Naopak spotřeba domácností se zvýšila řádově o 5-15 %, protože část spotřeby se přesunula z podniků do domácností a došlo k tzv. home office efektu. Na druhou stranu je třeba říci, že pokud zákazník neplatí účty za elektřinu nebo plyn, máme jako dodavatel právo ho odpojit ve lhůtě 2 až 3 měsíců, a proto se naše dlouhodobé pohledávky výrazně nezvýšily.

V rámci kampaně na crowdfundingové platformě Fundlift chcete vybrat minimálně 5 milionů korun, které mají být využity na rozšíření projektu Online domácnost? Můžete tento projekt popsat? Proč by se spotřebitelé měli rozhodnout právě pro tuto službu?

Jedinečnost našeho projektu spočívá v přístupu ke klientovi. Cílem projektu je poskytnout klientovi možnost vyřešit jakýkoli požadavek v pohodlí domova nebo na jakémkoli místě, kde má připojení k internetu. Nové technologie a automatizace jsou hlavními pilíři projektu „Online domácnost“ a zároveň dávají společnosti RIGHT POWER možnost poskytovat koncovým zákazníkům nákladově efektivní a vysoce kvalitní služby.

Důvody, proč by si klienti měli vybrat právě RIGHT POWER:

Výhodná cena s možností fixace až na 2 roky;

Obnovitelná energie, tzv. „zelené“ produkty;

Za každou domácnost vysadíme strom;

Služby klientům na vynikající úrovni, a to jak z hlediska technologií, tak přístupu ke klientovi;

Lukáš Choma, zdroj: RIGHT POWER
Lukáš Choma, zdroj: RIGHT POWER

Uvádíte, že za každou domácnost, která bude odebírat Vaši elektrickou energii, vysadíte strom. Kolik jste jich už vysadili?

V současné době je jich vysazeno 300 až 500, které jsme vysadili během loňského roku, kdy jsme obnovili zásobování domácností. Vzhledem k tomu, že tyto stromy vysazujeme především v podzimních měsících, můžeme již nyní s jistotou říci, že během roku 2021 vysadíme podle uzavřených smluv na podzim 4 000 až 5 000 stromů.

Jaký je Váš výhled evropského energetického sektoru? Ceny energií intenzivně rostou, bude tento trend pokračovat, nebo jsme již dosáhli vrcholu a přijde konsolidace, nebo dokonce pokles?

Pokud dojde k plánovanému odpojení zdrojů a EU nezahájí projekt NS2 (Nord Stream 2), budou mít ceny rostoucí tendenci. V případě třetí vlny koronaviru se ceny mohou vyvíjet opačným směrem, ale to závisí na tom, jak moc se ekonomika zastaví. Vysoké ceny jsou problémem pouze pro země EU, protože v nich platí emisní povolenky, což zvyšuje ceny a má dopad na evropský průmysl, který musí zůstat konkurenceschopný vůči zbytku světa, a proto bude do značné míry záviset na regulaci emisních povolenek.

Lukáš Choma vystudoval bakalářský obor se zaměřením na ekonomii na britské univerzitě City University London, kde následně získal také magisterský titul v oboru environmentální technologie a ekonomie. Už v období studia pracoval v RIGHT POWER nejprve na Slovensku jako obchodník pro divizi distribuce energie koncovým zákazníkům, později přešel do Ostravy, kde zastával roli komoditního obchodníka s energiemi na burze.

 

Newsletter