Vyšší daň v Japonsku promlouvá: nejrychlejší růst cen za 32 let, opatrní spotřebitelé

Spotřebitelské ceny v Japonsku rostly v květnu nejrychleji za 32 let, především vlivem zvýšené daně z obratu. Index spotřebitelských cen, který nezahrnuje volatilní ceny potravin, meziročně vzrostl o 3,4 procenta. To je v souladu s odhady ekonomů v průzkumu Bloomberg.

Celková inflace se zahrnutím všech složek spotřeby činila 3,7 procenta, zatímco po očištění o kolísavé složky a energie vzrostla cenová hladina o 2,2 procenta. Cena elektřiny se meziročně zvýšila o 11,4 procenta, benzinu o 9,6 procenta, zatímco čerstvé potraviny podražily o 14,3 procenta.

Guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda tento týden řekl, že růst cen v následujících měsících pravděpodobně zpomalí až na 1 % a následně opět zrychlí směrem k oficiálnímu cíli BoJ na úrovni 2 %, kam by měl dospět na začátku dalšího fiskálního roku, tedy v dubnu. Zvýšení daně z obratu podle centrální banky přispělo ke květnové míře inflace zhruba dvěma procentními body.

Vyšší daň z obratu měla dopad i na další dnes zveřejněnou statistiku. Výdaje domácností meziročně propadly o 8 procent, nejvýrazněji od zemětřesení v březnu 2011. Větší než očekávaný propad ve výdajích ukazuje, že na domácnosti doléhá efekt abenomiky v podobě rychlejšího růstu cen spojeného s vyššími daněmi. Pokles maloobchodních tržeb nicméně v květnu dle dnešní zprávy zpomalil na 0,4 procenta z dubnových 4,3 procenta.

Japonci zavřeli peněženky po růstu daní. Maloobchod nejhorší za tři roky

Vláda začátkem dubna zvýšila daň z obratu na 8 procent z předchozích 5 procent. Již v dubnu se vlivem toho inflace vyšplhala na 3,2 procenta. Vyšší daň má vládě pomoci financovat rychle rostoucí sociální výdaje, které jsou především důsledkem stárnutí populace. Japonsko v rámci boje s dvacetiletou deflací zavedlo řadu opatření, včetně radikálního uvolnění měnové politiky. Spotřebitelské ceny díky tomu vykazují růst již 12 měsíců v řadě.

Vládní výdaje dnes rovněž ukázaly, že míra nezaměstnanosti v Japonsku v květnu klesla na 3,5 procenta a dostala se tak nejníže za 16 let.  

Newsletter