Vyšší sazby a silnější kurz? V Japonsku to neplatí

Klíčové body

  • Japonská inflace v dubnu klesla, stále se drží nad úrovní 2% cíle.
  • Japonské výnosy rostou, reagují na výhled vyšších sazeb.
  • Kurz jenu po poslední intervenci oslabila o cca 3,5 %.
Zdroj: Depositphotos

Výsledek japonské inflace za duben potvrdil, že země vycházejícího slunce opravdu nemá inflační problém, jako měla Evropa nebo USA. Inflace na cíli s důrazem na jeho udržení na prognózovaném horizontu je pro Bank of Japan signálem pro první krůčky v „normalizaci“ měnové politiky, která však stále zůstane akomodativní. Japonské výnosy rostou, na silnější japonský jen to ale nevypadá.

Očekávání dalšího růstu sazeb vidíme ve vývoji výnosů japonských dluhopisů. Za posledních šest měsíců se dvouletý výnos vyšplhal nad 0,3 %, což jsou nejvyšší hodnoty od roku 2009. Desetiletý výnos pak poprvé od roku 2011 překonal hranici 1 %.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Bank of Japan měla tuto úroveň dříve jako horní hranici tolerančního pásma cílení výnosové křivky. Přešla však do režimu flexibilního cílení, což trhu umožňuje možnost překonat tuto hranici, aniž by centrální banka musela ihned zasáhnout.

Zdroj: Bank of Japan

Vyšší výnosy by měly pozitivně ovlivnit vývoj kurzu japonského jenu, řeknete si. Z grafu však vidíme, že opak je pravdou. Nehledě na nárůst výnosů, japonský jen oslaboval, dokonce až do fáze, kdy došlo na intervenci u hranice 160,00 USDJPY. Ta je teď pro trh psychologickou hranicí, což však neznamená, že kurz nezůstane pod tlakem. Vidíme, že po intervenčním low japonský jen oslabil o dalších bezmála 3,5 %.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Proč výhled zvýšení japonských sazeb nad nulu nefunguje? Mísí se nám několik faktorů dohromady. Ze zahraničních je pro kurz jenu klíčový vývoj na amerických trzích a v ekonomice. Silnější dolar a vyšší výnosy navazující na tržní výhled sazeb Fedu vyšších po delší dobu je pro jen dlouhodobým negativním fundamentem. V tomto ohledu by Bank of Japan a ministerstvo financí potřebovalo americkou recesi a nižší americké sazby.

Další faktorem je, že i přes vyšší sazby zůstává jen stále jednou z nejoblíbenějších financovacích měn ve strategii carry trade využívající úrokový diferenciál. Nahrává tomu i prostředí nižší volatility devizových trhů, byť je pravdou, že kurz jenu během intervenční fáze z tohoto režimu vybočil. Intervence také přispěla ke snížení čistých spekulativních pozic na japonském jenu, které byly rovněž tahounem jeho oslabování. Jak ale vidíme z dat COT reportu, čisté shorty sice klesly, trh je však stále naložen směrem ke slabšímu kurz.

Zdroj: Investing

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0823 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,98 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0799 do 1,0891 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,71 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,83 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,68 až 24,78 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,77 do 22,93 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter