Vyšší sazby? Nejdřív musíme zvládnout covid

Klíčové body

  • Krátkodobá rizika koruny jsou nakloněna směrem k možnému oslabení.
  • Střednědobý výhled je spjat s domácí i zahraniční obnovou a silnější korunou.
  • ČNB by i přes silnější korunu mohla letos zvýšit sazby, a to podle nás ve čtvrtém čtvrtletí.
Zdroj: Depositphotos

Koruna a téma číslo jedna letošního roku. Bude Česká národní banka jednou z prvních centrálních bank, které přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb? Optikou trhu ano, a možná více než jednou. Realita bude ale poněkud složitější. Rusnok a spol. nebudou chtít zvyšovat úroky, dokud nebude pandemie pod kontrolou. Bohužel, od tohoto scénáře jsme zatím hodně daleko.

Koruna má za sebou posílení na vůbec nejsilnější hodnoty od vypuknutí první vlny celosvětové pandemie a jejího následného vlivu na finanční trhy. Právě ty začaly na začátku letoška díky nad očekávání lepším datům – od průmyslu přes HDP až po inflaci – zaceňovat hned dvojí zvýšení úroků během příštích dvanácti měsíců. V posledních dnech byla tato očekávání sice mírně zkorigována, na výhledu směru se však nic nezměnilo. České sazby porostou.

V jednu chvíli začal trh částečně zaceňovat možnost zvýšení sazeb už během druhého čtvrtletí. To je sice v souladu s prognózou České národní banky, ovšem i u ní členové bankovní rady upozorňovali na rozdílný přístup k modelu a k realitě spojené s covidovými riziky, která se od únorového zasedání ještě zvýšila. Přemýšlet v takovém prostředí o zvyšování sazeb není namístě. Dokud nebude covid pod kontrolou, ČNB ke zvýšení sazeb podle nás nepřistoupí. V podobném duchu se mimochodem vyjádřil i člen bankovní rady Aleš Michl.

A tím se dostáváme k vývoji koruny. Kurz je tradičně vpředhledící, což se projevilo v již zmiňovaném posílení na nejsilnější úrovně od loňského března v souvislosti se zaceňováním výhledu sazeb. Aktuální sentiment, a to v podstatě v rámci celé skupiny měn regionu střední a východní Evropy, ukazuje převahu pesimismu. Pozorujeme mírnou korekci výhledu sazeb reflektovaného například FRA kontrakty, svou roli pak nepochybně hraje situace ohledně pandemie, která je více než tristní.

Kombinace těchto faktorů posunula korunu směrem k 26,00 za euro. Při detailnějším pozorování bylo vidět, že se domácí měně nejprve nechtělo oslabit nad tuto hranici. Patrně šlo o vliv relativně vysokých tržních sazeb reflektujících reflaci, a tedy i predikci úrokové normalizace. Stačilo však výraznější zhoršení tržního sentimentu u měn regionu, navíc v období absence domácích dat, a kurz se nad onu šestadvacítku nakonec posunul.

Krátkodobá rizika zůstávají nakloněna tlakům na slabší korunu. Ve střednědobém rámci ale věříme, že se pandemickou situaci podaří zvládnout, což samozřejmě silně závisí na vakcinaci. V první polovině roku tak s možností vyšších sazeb ČNB určitě nepočítáme. Ve druhé už by situace mohla být jiná.

Ze současné perspektivy to sice možná vypadá jako sci-fi, my i přesto věříme, že by přelom druhého a třetího čtvrtletí mohl být spjat s ekonomickou obnovou nejen doma, ale i v zahraničí navazující na postupné, byť stále ne úplné, otevření ekonomiky. Na to by měl navazovat inflační výhled, který by i přes očekávané posílení koruny měl být v souladu se zvýšením úrokových sazeb (sázíme na čtvrté čtvrtletí). Tak to ostatně ukázala už únorová prognóza, a zřejmě ukáže i ta další – květnová. Ta bude z našeho pohledu klíčová, jelikož bude obsahovat nejen data z prvního čtvrtletí, ale také posun v pandemické otázce. Předpokládat tak můžeme výhled vyšších sazeb, ovšem posunutý v čase.

V souladu s tím bude zmiňované posílení koruny. Předpokládáme, že spolu s obnovou, která by v evropském rámci mohla podpořit i euro proti dolaru, by měny regionu měly nastoupit na dráhu zpevňování – v případě české navíc posilněné o vidinu rostoucích sazeb. Naše aktuální představa pracuje s posunem kurzu ve druhé polovině roku směrem k 25,00 za euro.

Predikce však není bez rizik, přičemž tím hlavním je pandemická situace omezující prostor pro obnovu, a tedy i pro začátek úrokové normalizace. Vedle toho by hrozbou pro aktiva rozvojových trhů, včetně měn, mohl být i velmi rychlý růst amerických výnosů v krátkém čase přelévající se poté ve výrazný výprodej (nejen) amerických rizikových aktiv.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2143 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,43 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2128 do 1,2175 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,25 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,17 až 26,34 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,52 až 21,76 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Text byl původně napsán pro rubriku Big Expert serveru Kurzy.cz.

Newsletter