Vyšší sazby? Počkejme si na data ze třetího čtvrtletí

Na měnovém páru EURCZK je možné pozorovat další posílení koruny – za včerejšek o zhruba 0,1 % na 26,46 za euro. V případě USDCZK pokračuje slabší dolar, stejně jako tomu bylo minulý týden, v tento moment se obchoduje na 23,68. Co se týče EURUSD, nacházíme se na 1,1173.

Včera jsme se domácích dat nedočkali. Přišel však komentář člena bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendy ohledně zvyšování úrokových sazeb. Podle něj jsou pro takové rozhodnutí klíčová data za třetí kvartál letošního roku. Až ta totiž naznačí, zda je možné úroky navýšit již letos, nebude bude tento krok posunut až na první čtvrtletí 2018. Podle poslední prognózy ČNB by sazby měly vzrůst již letos, a to ve třetím kvartále.

V noci z pondělí na úterý přišla zpráva o teroristickém útoku v anglickém Manchesteru, ke kterému se přihlásil samozvaný Islámský stát. Dopad tohoto činu byl pozorován především na britské libře, která oslabila, byť jen mírně, jak vůči dolaru, tak i euru. Včera v noci pak Británie zvýšila stupeň ohrožení terorismem v zemi na kritický, tedy nejvyšší možný.

Británie a nejhorší teroristický útok od 2005? Libra padá

Co se týče dat, v eurozóně Německo reportovalo hrubý domácí produkt (HDP), který rostl v prvním kvartále po sezonním očištění o 0,6 %, což bylo v souladu s očekáváním. Výborný výsledek ukázala německá podnikatelská důvěra měřená indexem Ifo. Ten v květnu stoupl na 114,6 bodu, což je nejvyšší hodnota od roku 1991. V USA pak byly zveřejněny prodeje nových domů, které ani zdaleka nedopadly dle očekávání. V dubnu totiž klesly o 11,4 %.

Ze zahraničních fundamentů je dnes nejdůležitější zápis ze zasedání Fedu. Mimo to v USA ohlásí prodeje existujících domů a změny v zásobách ropy. V rámci Evropy pak v Madridu promluví šéf ECB Mario Draghi.

Pro dnešek vidíme USDCZK v rozmezí 23,51 až 23,70, měnový pár EURUSD pak v pásmu 1,1159 až 1,119. U EURCZK máme hodnoty mezi 26,41 až 26,55.

Newsletter