Americká centrální banka zvýšila sazby dle očekávání o půl procentního bodu. V rámci aktualizované prognózy posunula odhadovaný vrchol úroků v cyklu nad hranici pěti procent. Zároveň otevřela prostor pro potenciální debatu o ještě pomalejším tempu úprav sazeb na příštích zasedáních.
Aktualizovaný výhled Fedu pracuje s mírně vyšším růstem HDP v letošním roce. V tom dalším však došlo na výraznou revizi dolů, a to z 1,2 % na 0,5 %. V roce 2024 a 2025 pak dojde na obnovu silnějšího tempa přibližujícího se k odhadovanému dlouhodobému potenciálu. Míra nezaměstnanosti bude letos nižší, v roce 2023 však výrazně vzroste z 3,7 % na 4,6 %, kde se udrží až do konce prognózovaného období. Fed bude evidentně zcela v pohodě s ochlazením trhu práce nad jeho přirozenou úroveň kolem 4 %.
Inflace byla revidována vzhůru ve všech prognózovaných letech. Až do roku 2025 se udrží nad úrovní cíle, což potvrzuje naši predikci vyšších sazeb po delší dobu. Vrcholu úroků bychom měli dosáhnout příští rok nad hranicí 5 %. S ohledem na rizika vyšší inflace nelze považovat hodnotu mediánu na 5,1 % za zcela konečnou.
Guvernér Powell prognózu komentoval i s ohledem na vývoj podmínek financování, u kterých je důležité, aby reflektovaly zvyšování sazeb. Fed se soustředí na jejich dlouhodobý trend, nikoliv na krátkodobé pohyby. Aktuálně je však jasné, že je potřeba sazby dál zvyšovat, jelikož stále nedosáhly dostatečně restriktivních úrovní. Nejlepší odhad pracuje s riziky vyšší inflace, Fed proto věří, že jsou potřeba vyšší úroky s odkazem na aktualizovanou prognózu a její nový vrchol. Nelze však vyloučit, že ten nebude na příštích zasedáních opět navýšen.
Faktem je, že díky agresivnímu zvyšování sazeb v letošním roce má Fed prostor pro snížení tempa jejich úprav. S ohledem na nejistotu kolem vrcholu sazeb v cyklu by tak dával smysl posun po nižších hodnotách, například po 25 bodech. Měnový výbor tak bude mít čas pozorovat kumulativní propis vyšších úroků do ekonomiky, aniž by ji potenciálně přiškrtil až moc.
Dosavadní oslabení inflace Fed nevnímá jako udržitelné, a tedy umožňující snížení sazeb. Trh práce zůstává silně napjatý, centrální banka chce evidentně vidět jeho citelné ochlazení. Vrchol sazeb v cyklu je nad očekávání vyšší, zůstává ale nejistý. Dlší kroky určí až data, shrnul situaci Powell.
S ohledem na reakce trhu jsme viděli zpevnění dolaru, které bylo ale během tiskové konference zcela smazáno. Zajímavou reakci jsme pozorovali u dluhopisů, jejichž výnosy mírně klesly po celé délce výnosové křivky. Bondový trh evidentně přesedlal na vlnu spekulací o recesi. Powell ji sice nepřiznal, nepoužil ani slovo stagflace, oboje však zůstává ve hře především při pohledu na nárůst míry nezaměstnanosti v příštím roce. Vyšší vrchol sazeb v cyklu však nebude mít na bondy tak silný dopad jako mělo agresivní zvyšování úroků během roku, což jde v neprospěch Fedu.
Očekáváme, že se Fed na příštím zasedání na přelomu ledna a února bude rozhodovat mezi zvýšením sazeb o 25, nebo 50 bodů. Pokud bude trend oslabování inflace pokračovat, s důrazem na inflaci služeb, a trh práce se začne uvolňovat, vidíme reálný scénář, kdy měnový výbor přesedlá na úpravy o čtvrt procentního bodu. Odhadovaný vrchol sazeb vidíme minimálně v pásmu 5-5,25 %.
Zdroj: Fed