Americké výnosy po včerejším poklesu rostou. Dolar zpevnil pod 1,0800 za euro díky silnějšímu poklesu evropských tržních sazeb. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

Vyšší výnos akciového portfolia pomocí opcí? Jako Buffett

Podobně jako si výnosy pomocí opcí zvyšuje Warren Buffett, můžete i vy. Stačí vypisovat opce na podklad, který znáte. Budete inkasovat prémium a pokud jde o Vaši oblíbenou akcii, riziko je malé.

Autorem článku je Pavel Bambásek, opční stratég a blogger webu  www.bluetrader.cz

 

Krátké zopakování opcí: Opce jsou derivát neboli odvozenina. Cena opcí se odvozuje od ceny podkladu (akcie nebo akciového indexu). Běžná opce s názvem call dává kupujícímu právo koupit akcie. Na akciovém trhu ovšem existují také put opce a ty představují právo prodat akcie. Vystavitel put opce má naopak povinnost akcie koupit. Put opce se někdy používají jako pojištění proti propadům. Kupující put opce si pojistí, že může prodat akcii za přijatelnou cenu, i kdyby se propadla k nule. Vypisovatel (prodejce) opce plní roli pojišťovny.

 

Akciový obchodník sleduje své oblíbené tituly. Měl by mít u všech spočítanou analýzu diskontovaných peněžních toků a pravidelně sledovat čtvrtletní výsledky hospodaření, tiskové zprávy firmy a významné zprávy v odvětví. Má jasnou představu o událostech, které hýbou s cenou akcie a o hodnotě firmy.

Pokud jste takovým obchodníkem, můžete si u svých oblíbených akcií „přivydělávat“ vypisováním put opcí. Put opci vypíšete pod aktuální cenou akcie na hodnotě, za jakou jste případně ochotni akcii koupit „se slevou“. Protože akcii znáte, víte jaká hodnota je pro nákup atraktivní. Také máte přehled o tom, zda v nejbližší době lze očekávat významnou událost ovlivňující hodnotu akcie.

Přesně to je jeden ze způsobů, jak opce využívá legendární investor Warren Buffett. V roce 1993 byla cena akcií Coca-Coly kolem 39 dolarů. Buffett prodal 50 tisíc put opcí na tuto akcii. Prodejem opcí se zavázal, že případně koupí pět milionů akcií Coca-Coly na ceně $35 a získal $150 za jednu opci (opce představuje 100 akcií). Celkem utržil 7,5 milionu dolarů a při nejhorším by musel koupit akcie Coca-Coly, které by za takovou cenu koupil rád. Nehledě na jeho znalost firmy a ekonomiky a odhad pravděpodobnosti poklesu ceny.

Příklad s akcií Barrick Gold

Dejme tomu, že dlouhodobě sledujete akcii Barrick Gold Corporation (ticker ABX), největšího těžaře zlata na světě. Mimochodem, tuto akcii nedávno zobchodoval George Soros, titán akciové burzy.

Domníváte se, že akcie Barrick Gold je v současné době levná a díky znalosti událostí na trzích se zlatem neočekáváte u této akcie v nejbližší době velké propady. Nějaké akcie Barrick Gold již vlastníte. Další koupit nemusíte, ale pokud přikoupíte za dobrou cenu, budete spokojení.

Vypíšete tedy put opce na strike ceně 17 s datem exspirace 21. dubna 2017. Za jednu o opci dostanete prémium 58 dolarů.

Co se může stát?

Nastat můžou dvě možnosti:

  • Akcie klesne pod $17 a koupíte akcie Barrick Gold za $17 za kus. Premium ze začátku obchodu Vám zůstane. Koupili jste akcie za cenu levnější než v době otevření obchodu a ještě se slevou v podobě ceny za prodanou opci.
  • Akcie stoupne nad $17. Zůstane vám premium za prodanou opci, která vyprší bezcenná.

Příklad je čistě hypotetický a není založen na skutečné znalosti Barrick Gold Corporation.

Při dostatku hotovosti na účtu jsou opční obchody dobrým doplňkem, jak nechat pracovat kapitál a využívat znalostí, které máte o svých oblíbených akciích.

Podobné obchody se nehodí pro akcie, u kterých jste si nezpracovali „domácí úkol“, tj. důkladnou analýzu, a nemáte o akcii hlubší znalost.

Newsletter