Vytrvalý Pfizer by mohl Britům předhodit sladší nabídku

Americký farmaceutický gigant Pfizer uvedl, že by mohl navýšit svou nabídku na převzetí britské Astra-Zeneca ze současných 106 mld. USD, pokud se britská firma aktivně zapojí do jednání. Pfizer v prohlášení uvedl, že je zklamaný odmítavým přístupem Astry.

CEO Pfizeru Ian Read, který se dnes o ekonomických benefitech potenciální fúze snažil přesvědčit britský parlament a dle agentury Reuters se nesetkal s příliš přátelským přístupem zákonodárců, uvedl, že směr dalšího kroku Pfizeru by mohl vést různými směry. Tedy nevyloučil ani variantu nepřátelského převzetí.

Read dříve přislíbil zachování alespoň pětiny výzkumných pozic v Británii, dnes nicméně podotkl, že se nemůže zavázat k udržení určitého rozpočtového rámce. Bez redukce počtu zaměstnanců ale transakce možná není.

Parlamentní výbory v Británii sice nemají oficiální kompetenci zablokovat korporátní transakci, zákonodárci jsou ale schopni vystavit top manažery velkých firem značnému tlaku a v případě pochyb nastavit silnější kontrolní rámec, s čímž mají svou zkušenost velké banky, energetiky nebo třeba mediální News Corp Ruperta Murdocha.

Pfizer si již v Británii pošramotil svou reputaci uzavřením většiny výzkumných pracovišť v jižní Anglii, kolébce Viagry, v důsledku čehož přišlo o zaměstnání zhruba 1700 lidí. Tento fakt Pfizeru v rámci snahy o ovládnutí britské Astry příliš nehraje do karet.

Akcie AstraZeneca za poslední měsíc na londýnské burze posílily o čtvrtinu, dnes přidávají 2,5 %.

Newsletter