Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Vzkaz z Austrálie: Propad cen železné rudy bude pokračovat

Australský státní prognostický úřad, Bureau of Resouces and Energy Economics (BREE), znovu snížil svůj výhled pro cenu železné rudy pro letošní a příští rok. Zásadním faktorem je, že na trhu stále jasněji vítězí nabídka producentů nad poptávkou plynoucí z Číny, která je klíčovým spotřebitelem komodity.

Průměrná cena pro letošní rok se tak bude podle úřadu nacházet u 94 USD za metrickou tunu, oproti 105 USD odhadovaným v červnovém reportu. Cena pro rok 2015 by pak na této úrovni měla zůstat, zatímco ještě v červnu úřad prognózoval 97 dolarů.

Cena nerostné suroviny během letošního roku propadla již o 41 procent a dostala se tak na pětiletá minima a to poté, kdy nejvýznamnější australští producenti včetně Rio Tinto Group snížili náklady těžby, což umožnilo navýšení produkce a pokračující růst nabídky na globálním trhu relativně k poptávce. Na ceně se podepsalo i ekonomické zpomalení v Číně.

„Je zde výrazný přebytek nabídky,“ uvedli analytici Credit Suisse ve svém reportu a následně přistoupili rovněž ke snížení odhadu ceny železné rudy pro letošní a příští rok.

Goldman Sachs: Doba železná skončila

Odhady cen se sesouvají již několikátý měsíc v řadě. Ještě například koncem minulého roku státní prognostický úřad počítal s cenou na 119 USD, s následným březnovým snížením na 110 USD a nynějšími cenami již pod 100 USD hranicí za metrickou tunu. Ceny se týkají kontraktu na australskou železnou rudu s “čistotou” 62 procent.

Cena železné rudy se během dnešního dne dostala pod hranici 80 USD za metrickou tunu a to vůbec poprvé od září 2009. Komodita zlevňuje již třetím kvartálem v řadě. Úřad počítá s tím, že by se z krátkodobého pohledu měl propad minimálně zastavit, ačkoli ceny zůstávají hluboko pod maximy z uplynulých let.

Dodávky z Austrálie tento rok povyskočí o 22 procent na rekordních 707 mil. tun a očekává se, že příští rok dále porostou o 8,8 procenta na 768 mil. tun, uvádí úřad ve zprávě.

Dalšímu propadu ceny by dle Wayne Caldera, jeho výkonného ředitele, mělo zabránit postupné uzavírání dolů, jež se díky propadající se ceně stávají nákladově neefektivní. Calder ve svém pětiletém výhledu počítá s průměrnou cenou v pásmu 90 – 95 USD za metrickou tunu.

Čínská ekonomika zpomalí růst pod 7 %, čekají Goldmani

Naopak, pro současný trend hovoří pokračující ekonomické zpomalení a snížené výhledy růstu v Číně. Několik bank, včetně například Goldman Sachs či Bank of America, přistoupilo ke snížení výhledu hospodářského růstu v Číně a to především po srpnových makrodatech, jež byla pro trhy dalším negativním překvapením.

„Čínští kupci již nebudou vytvářet zásoby komodity takovým tempem jako dosud,“ předpokládá BREE.

Analytici z Credit Suisse snížili svůj odhad ceny pro rok 2015 o 4 procenta na 85 USD za tunu a pro rok 2016 o další 3 procenta na 84 USD za tunu.

„Zámořská nabídka stále dostatečně velkým tempem předbíhá poptávku. Myslím si, že nás čeká ještě pár let klesajícího trendu,“ uzavřel úvahy ohledně cen Ian Roper, analytik CLSA.

Newsletter