Vzniká na americkém realitním trhu nová bublina?

Ceny domů ve Spojených státech pokračují v růstu. Dnes zveřejněný index S&P/Case-Shiller Composite 20 mapující ceny ve 20 velkých městech USA za roční období k letošnímu dubnu vzrostl o 10,8 % po 12,3% vzestupu za srovnatelné období v březnu. Po poklesech cen domů v letech 2008 až 2009 a v roce 2012 tak letos zůstává meziroční tempo růstu stále nad 10 procenty.

Prodej nových domů v USA rostl nejrychleji za 22 let

Za samotný duben oproti březnu poklesly ceny domů v New Yorku, v ostatních velkých amerických městech rostly, nejvíce potom v San Franciscu o 2,6 %. V celoročním srovnání šly ceny nejvíce nahoru v Las Vegas (+18,8 %), v San Franciscu (+18,2 %) a v Detroitu (+15,0 %). Naopak nejmenší meziroční přírůstky zaznamenává Cleveland (+2,7 %), Charlotte (+4,4 %) a New York (+5,4 %).

Ceny domů jsou spolu s informací o prodejích realit a úrokovými sazbami na hypotékách ostře sledovaným indikátorem americké ekonomiky. V roce 2008 stála bublina na hypotečním trhu za krizí, ze které se svět otřepává ještě dnes. Může tedy letošní růst cen domů signalizovat vznikající novou realitní bublinu? Jednou z nápovědí může být porovnání ceny domů s vývojem nájmů. Bublina vzniká mj. když ceny domů rostou nepřiměřeně oproti nájmům. Pohledem na data jsme dnes sice poměrem 61 % na 5letém maximu, ale stále daleko od rekordních 86,9 % v květnu 2006 (více viz grafy).

Podobný pohled má i Bubble Watch serveru Trulia.com. Nárůst cen nemovitostí nemusí být sám o sobě škodlivý, vždy je potřeba jej porovnat s fundamenty – těmi nejsou jen ceny nájmů, ale i příjmy obyvatel a historický cenový vývoj. Bubliny potom vznikají, když lidé skupují nemovitosti ze spekulativních důvodů, bez fundamentálního základu.

Podle Trulia.com jsou ceny domů v USA nyní fundamentálně „podhodnocené“ o 3 procenta, vzdalují se tak riziku realitní bubliny. Zatímco například v prvním čtvrtletí roku 2006 byly reality o 39 % „předražené“, v závěru roku 2011 byly o 15 % „podhodnocené“. V současném tempu růstu cen by se ceny domů měly dostat do souhry s dlouhodobým fundamentem již do přelomu letošního a příštího roku, dodávají ekonomové Trulia.

Newsletter