Vztek Bavorů na Rakušany roste: Uprchlíky rychle k nám

Bavorsko stále hlasitěji kritizuje „bezohledné chování“ sousedního Rakouska, které se prý snaží migranty dostat co nejrychleji ze svého území bez ohledu na možnosti svého německého souseda. Rakousko kritiku odmítá. Jen během pondělí policisté v oblasti bavorského Pasova zaregistrovali 8000 migrantů, informoval mluvčí policie Frank Koller. Rakouský kancléř zároveň mírní slova o plotě na hranicích se Slovinskem.

V pondělí večer musely bavorské úřady v příhraniční obci Wegscheid přijmout najednou 2000 migrantů, kteří dorazili z Horních Rakous. „Nemohli jsme se na to vůbec připravit,“ uvedl Koller. Uprchlíci přitom podle něj přijeli k hranici v autobusech zajištěných rakouskými úřady.

Za bezohledné a nezodpovědné označil dnes chování rakouských úřadů bavorský ministr vnitra Joachim Hermann. „Soustředí se jen na co nejrychlejší tranzit (migrantů) a to nemůžeme akceptovat,“ uvedl. Varoval, že pokud se situace nezmění, bude muset Mnichov na hranici s Rakouskem „postupovat mnohem restriktivněji“.

Hermann se tak svými dnešními výroky připojil k výzvě, kterou jeho stranický šéf a bavorský premiér Horst Seehofer adresoval kancléřce Angele Merkelové. Berlín by podle něj měl začít kvůli nekoordinovanému přílivu migrantů okamžitě jednat s rakouskou vládou. Současné chování Vídně podle Seehofera neblaze ovlivňuje dobré sousedské vztahy obou zemí.

Jihorakouská spolková země Štýrsko, kam přichází ze severního Slovinska většina migrantů na své cestě přes Balkán do Evropy, dnes očekává dalších zhruba 7000 lidí. V pohraniční obci Spielfeld, kde funguje provizorní záchytný tábor, dnešní noc strávilo podle místní policie zhruba 3400 osob. Pro ně dnes rakouské úřady vypravily zvláštní autobusy a vlaky, které by je měly dovézt k německým hranicím.

Už i Slovensko je připraveno postavit bariéry na zelené hranici, pokud jeho sousedé selžou při ochraně vnější schengenské hranice. Novinářům to dnes řekl premiér Robert Fico během cvičení bezpečnostních a záchranných složek, které bylo zaměřeno na ochranu slovensko-maďarské hranice. Případné zábrany by neměly zamezit vstupu běženců na Slovensko, ale nasměrovat je na vybraná místa s cílem podrobit migranty kontrole.

 

V Německu stoupá napětí kvůli imigrantům: CDU proti Merkelové, koaliční partner SPD proti kritikům Merkelové. Je vláda ohrožena?

Posted by Roklen24 on 26. říjen 2015

Maďarsko nepřijme zpět žádného z migrantů, které čekají deportace z jiných zemí Evropské unie, prohlásil dnes šéf úřadu maďarského premiéra János Lázár. Novinářům v této souvislosti sdělil, že západní evropské země informovaly Budapešť o svém záměru vrátit do Maďarska kolem 40.000 migrantů. Tito lidé, které čekají deportace, by ale podle Lázára měli být posláni zpátky do Řecka, protože to byla jejich první země, v níž vstoupili do EU.

Místopředseda německých policejních odborů Jörg Radek dnes varoval, že spolková policie je na pokraji svých sil. Kvůli migrační krizi, která si vyžádala přítomnost policistů na hranicích a na dopravních uzlech, chybí podle něj personál ve vnitrozemí. Například na německo-rakouské hranici je kromě bavorských zemských policistů nyní také asi 2200 spolkových policistů, což je oproti normální situaci zhruba čtyřnásobek.

Na základě dohody ze summitu zemí ležících na balkánské stezce, který se konal v neděli v Bruselu, Německo vyšle podle ministra vnitra Thomase de Maizièrea do Slovinska pět policistů, kteří budou pomáhat místním úřadům při přípravě nasazení zhruba 400 evropských pohraničníků. Zda se Berlín posléze zúčastní i samotné mise, se podle de Maizièrea ještě nerozhodlo.

Německá opozice dnes také kritizovala spolkovou vládu kancléřky Merkelové za to, že kvůli řešení migrační krize údajně zanedbává další důležitá politická témata. Nepřipravuje prý například žádné výrazné iniciativy pro nadcházející klimatický summit v Paříži a ignoruje údajně i odpor obyvatelstva k plánované dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy (TTIP).

 

Plot už není výmyslem „podivného“ Maďarska. Na hranici se Slovinci ho postaví také Rakousko. Stále agresívnější, zní od sousedů na adresu uprchlíků

Posted by Roklen24 on 28. říjen 2015

Newsletter