Americké banky na tom nejsou zrovna nejlépe. Vše začalo vlnou zostřené pokrizové regulace, která ovlivnila už tak dost klesající úroveň příjmů. Do toho navíc vstoupil celosvětový trend restrukturalizace, v jejímž rámci se banky vrhly na hromadné propouštění a některé z nich se dokonce přesunuly do nízkonákladových regionů. Pravdou je, že aktuálně se v dáli rýsuje možné světlo na konci tunelu, které by Wall Street mohlo dostat z toho nejhoršího.
První dobrá zpráva přišla od investiční banky Jefferies, které se meziročně zvýšil čistý zisk posledních tří měsíců z 2,1 milionů dolarů na 41,2 milionů. Tato informace přišla v závěsu na komentář finančního ředitele banky Citigroup, který světu sdělil, že tržby banky jsou výrazně nad očekáváním. Obdobně je na tom i Morgan Stanley, která se nejvíce chválí příjmy segmentu obchodování s dluhopisy. Výčet pak uzavírá JP Morgan, která světovému sektoru investičních bank zvýšila očekávaným zisk na akcii.
Bohatá, nebo chudá #WallStreet? – Roklen24.cz https://t.co/nUzVssGKI4 prostřednictvím @roklen24 #banks #income
— Roklen24.cz (@roklen24) 11. září 2016
„Věříme, že trend vyšších příjmů investičních bank z druhého kvartálu bude pokračovat i v tom třetím,“ přepisuje server Business Insider slova Kiana Abouhosseina, analytika z JP Morgan. „Zejména by se to mělo týkat oblasti obchodování s dluhovými cennými papíry. V případě hotovostních a akciových derivátů naopak čekáme mírné zpomalení.“
Klíčovým měsícem třetího čtvrtletí je podle Abouhosseina září. Po dobrých výsledcích z července a mnohem lepším výkonu srpna, než tomu obvykle bývá, banka zvýšila očekávané tržby investičních bank za třetí čtvrtletí meziročně na +2 %. Obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami by mělo oproti třetímu kvartálu 2015 vzrůst o 26 %, naopak propad o -14 % je čekán u akcií, -4 % pak spadají pro divizi investičního bankovnictví (fúze a akvizice). Predikované zisky na akcii tak na základě těchto čísel byly zvýšeny pro rok 2016/2017/2018 o 6 %, 5 % a 3 %. Z konkrétních bank se největší růst čeká u Goldman Sachs (+8 %) a Morgan Stanley (+6 %).
Regulace bank? Kvůli nim jsou ještě nebezpečnější než v roce 2008
Pravdou je, že hodnocení ušlých měsíců je v tomto směru poměrně optimistické, obzvláště pokud jej srovnáte se studií analytické společnosti Coalition. Podle ní se příjmy 12 předních světových bank v první polovině letošního roku snížily o 15 %, což je nejhorší výkon za první půlrok od doby finanční krize.
Investiční bankéři mají hluboko do kapsy… – Roklen24.cz https://t.co/J5sAsExwXA prostřednictvím @roklen24 pic.twitter.com/SS0twD6tA8
— Roklen24.cz (@roklen24) 23. září 2016