Wall Street dohání silný propad v Evropě. Promlouvá Portugalsko i horší data

Americké burzovní indexy připisují hned v úvodu značné ztráty a navazují tak na vývoj na evropském kontinentu. Ten v silně negativním směru poznamenala horší makrodata z Itálie i obavy, které zachvátily bankovní sektor v Portugalsku.

Ztráty amerických indexů DJIA a S&P 500 dosahují procenta, zatímco Nasdaq již propadá o 1,4 %. V Evropě ztrácí německý index DAX i francouzský index CAC40 zhruba 1,7 %, londýnský FTSE100 je o necelé procento slabší. Tříprocentní propad je v průběhu odpoledne možné sledovat na španělském benchmarku IBEX 35 a především u portugalského indexu PSI 20, který stahuje prudce dolů bankovní sektor.

Matka největší portugalské banky hlásí problémy, obchodování s akciemi pozastaveno

Největší portugalská banka Banco Espirito Santo ztrácela 12 procent a následně bylo obchodování s jejími akciemi přerušeno po zprávě, že mateřská Espirito Santo Financial Group oznámila „závažné problémy“ Espirito Santo International, svého největšího akcionáře. Rozruch panuje v celém jihoevropském sektoru: Banco Popolare -4,6 %, Uni Banca -4,5 % a Unicredit -3 %.

Nepomáhají ani čerstvá data z eurozóny. Průmyslová výroba v Itálii v květnu nečekaně propadla o 1,2 procenta a hůře si vedl také francouzský průmysl, zatímco tamní růst cenové hladiny byl nejpomalejší od listopadu 2009.

Evropské trhy ráno otevřely bez výraznějších pohybů, když si záznam z posledního jednání Fedu zřejmě vysvětlily v neutrálním duchu. Zatímco v jestřábím tónu se neslo poznání, že k úplnému ukončení QE může dojít oproti původnímu očekávání dříve, centrální banka ujistila o ponechání sazeb na minimu po delší dobu.

Nedostatečně silným signálem k růstu jsou dnes lepší data z amerického trhu práce, kde klesá počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Úbytek žádostí o podporu v USA potvrzuje sílící trh práce

Newsletter