Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru ve ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Měny regionu jsou v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 24,80 za euro.

Wall Street dostává strach z výsledků firem versus dolaru

Americké akcie ztratily. Počáteční zisky po silných datech z ekonomiky, zejména realitního trhu, vystřídaly obavy z nadcházející výsledkové sezóny firem a dopadu silného dolaru. Široký index S&P 500 uzavřel níž o 0,61 procenta a klesl do blízkosti 2090 bodů, index DJIA ztrátou 0,58 % uhájil metu 18 tisíc bodů, technologický Nasdaq pak odepsal mírnějších 0,32 % a klesl pod 5 tisíc bodů.

Akcie nejprve vedly výš zejména silné únorové prodeje nových domů, které vyskočily o 7,8 procenta v přepočtu na celý rok. Počet prodaných domů je nejvyšší za 7 let. Realitní trh přitom Fed minulou středu zmínil jako jednu z obav a otazníků budoucího vývoje americké ekonomiky.

Proti dolaru dnes euru na pevnější úrovně pomohla data z evropského průmyslu a služeb, která naznačují slibný vývoj v nejbližších několika měsících a oživení ekonomiky eurozóny v letošním prvním čtvrtletí. Akcie v Evropě po těchto datech uzavřely výše.

V souladu s odhady vyzněla americká data o spotřebitelské inflaci – v únoru +0,2 % po lednových -0,7 %. Jádrový ukazatel bez volatilních cen potravin a energií vzrostl také o 0,2 %.

Z firemních událostí je zajímavé vyjednávání Facebooku o přímém integrování obsahu médií do rozhraní sociální sítě a tím zrychlení načítání zpráv. Pokusným králíkem v tomto směru bude New York Times. Estée Lauder a Kimberly-Clark získaly podporu analytiků. General Motors oznámila investici v Mexiku v objemu 350 milionů dolarů do výroby nové generace Chevroletu Cruze. Aktivitstický miliardář Carl Icahn pak navýšil svůj podíl v Cheaspeake Energy na 73 z prosincových 66 milionů kusů akcií. Kvůli nízkým cenám komodit firma omezila letošní plán investic o 500 milionů dolarů.

Facebook bojuje o vteřiny, chce nabízet zpravodajství přímo

I na titulní strany amerických médií se dostala dnešní tragická událost – pád letounu Boeing německých nízkonákladových aerolinek Germanwings v Alpách ve Francii. Zahynulo všech 150 pasažérů na palubě. Nalezena byla černá skříňka, příčina je zatím neznámá.  

Ve Francii spadl let Germanwings. Nikdo nepřežil

Newsletter