Wall Street: Fed letos zvýší sazby později

Americká centrální banka (Fed) bude v dubnu ještě víc holubičí než v březnu. Zvýšení úrokových sazeb letos podle Wall Street přijde mnohem později. Vyplývá to z průzkumu CNBC. Fed rozhodnutí o sazbách oznámí ve středu ve 20:00 SEČ.

Průzkumu se zúčastnilo 48 respondentů z řad ekonomů, stratégů a manažerů fondů na Wall Street. Všichni jsou přesvědčeni o tom, že centrální bankéři tento týden sazby nezmění. Celkem 94 procent z nich se ale domnívá, že dalším krokem bude právě růst úrokových sazeb. To by ale nemělo nastat až o dva měsíce později, než uváděl předchozí průzkum.

Měnový výbor Fedu v březnu podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v rozpětí 0,25-0,50 procenta, kam ji poprvé zvýšil v prosinci z rekordního minima 0,0-0,25 procenta. V nejnovějších odhadech Fed vzhledem k pomalejšímu růstu inflace předpověděl, že letos se sazba zvýší jen dvakrát namísto čtyř kroků, které předpovídal v prosinci.

Průzkum také ukázal, že ekonomové, manažeři a stratégové snížili své předpovědi refinanční sazby v letošním roce na úroveň 0,78 procenta ve srovnání se současným cílem 0,38 procenta. Sazba by měla zůstat nízko také v příštím roce, a to na úrovni 1,4 procenta. To je o 17 bazických bodů níže než v březnovém průzkumu.

 

 

„Šéfka Fedu Janet Yellenová je holubičí a měnovému výboru nadále ukazuje svoji sílu,“ poznamenal Thomas Costerg, senior ekonom banky Standard Chartered. Všichni respondenti ale nesouhlasí s tím, že holubičí směr je ten pravý. Někteří si myslí, že centrální bankéři nyní musí zabránit inflaci. „Americká ekonomika se rychle blíží k plné zaměstnanosti a inflačnímu cíli,“ poznamenal hlavní ekonom Moody Analytics Mark Zandi, podle nějž rizika ekonomického výhledu slábnou. Fed tak musí brzy znovu normalizovat měnovou politiku nebo riskuje přehřátí ekonomiky, dodal.

Citi srazila výhled pro americkou ekonomiku. „Rizika jsou evidentní“

Analytici očekávají, že Fed ve středu zaujme umírněný postoj k dalšímu vývoji své měnové politiky a všechno naznačuje, že bude mnohem opatrnější při zvyšování úrokových sazeb.

Andrea Iannelli z Fidelity International uvedl, že pravděpodobnost zvýšení sazeb v červnu oceňuje trh na 20 procent a zároveň očekává, že nedávná rally v akciích a uvolnění finančních podmínek budou stačit na to, aby Yellenová byla schopna udržet zvýšení sazeb v červnu ve hře. „Čísla růstu amerického HDP spolu s klíčovými statistikami výdajů na osobní spotřebu (index PCE) však přináší smíšený obrázek. Americká inflace se odrazila ode dna díky stabilnějšímu dolaru a vyšším cenám ropy, ale základní inflace je stále příliš vzdálená od dvouprocentnímu cíle Fedu, a Fed by měl postupovat velmi, velmi obezřetně,“ míní Iannelli.

Newsletter