Wall Street hrála na Citi, data i Fed

Především finanční sektor zajistil čtvrteční silné zisky na Wall Street. Konkrétně, solidní výsledek klíčové americké banky Citi, která vyvážila horší čísla z Goldman Sachs. Ta utrpěla výsledkem z tradingu. Optimismus na Wall Street posílila nejistá data z americké ekonomiky, která odkládají sázky na růst sazeb ze strany Fedu, vzestup pevně úročených aktiv a tím škody pro akcie.

Více stimulace ze strany Fedu, více růstu. S&P 500 končí o procento a půl výše, užší index blue chips DJIA přidal 1,3 a Nasdaq 1,8 procenta. Před horší výsledky proti konsensu to překvapivě byly právě akcie Goldman Sachs, které spolu s Boeingem dokázaly zajistit vzestup nejsilnějších titulů v rámci DJIA indexu. Finanční sektor v rámci širšího indexu S&P 500 přidal dvě procenta.  Nasdaqu pomohly biotechnologie, které posílily o řádově tři procenta. Apple zeleným číslům přidal své procento.

Výnos Goldman Sachs z obchodů s fixním příjmem padl o 34 procent. U JPMorgan Chase je to 23 a Bank of America jen 11 procent. Goldman Sachs krom jiného zatěžuje také vyjednávaní o urovnání sporů ohledně prodejů hypotečního dluhu, které vedly k finanční krizi. Urovnání se má pohybovat mezi dvěma až třemi miliardami dolarů.

Proč propadl zisk Goldmanů a Citi vydělala o půlku víc?

Citigroup dopadla celkovými výsledky opačně než Goldman Sachs. Čistý zisk zvedla o 51 procent na 4,29 miliardy dolarů či 1,35 dolaru na akcii z 2,84 miliardy dolarů či 88 centů na akcii před rokem. Zisk je tak nad odhadem dle Bloomberg 1,27 dolaru na akcii.

Sázky na odsun růstu sazeb Fedu do příštího roku posílila dnešní slabá data o spotřebitelské inflaci v USA v září i nadále přivřené peněženky Američanů, pokud jde o jejich výdaje.

Do dění na hlavním měnovém páru eurodolar nejprve výrazněji promluvila slova Ewalda Nowotneho, guvernéra rakouské centrální banky. ECB se podle něj nedaří přiblížit se vytčenému inflačnímu cíli, eurozóna se naopak ponořila zpět do deflace a ECB na to bude muset reagovat. Dolar se na těchto slovech posunul od 1,1500 do blízkosti 1,1400 EURUSD. Dále pod tuto metu na aktuálních 1,1380 jej posunula nevýrazná data z americké ekonomiky.

Jak zařídit inflaci? Evropa se inspiruje u Fedu

 

Newsletter