Wall Street jak přes „kopírák“, bohužel však bez zisků

Americké trhy se ve středu propadly jak přes „kopírák“. Index S&P 500 odepsal 0,32 %, což odpovídá 2075 bodům. Dow Jones je níže také o 0,32 %, aby zakončil na 17702 bodech. Nasdaq klesl rovněž o 0,32 % až na 5067 bodů.

Na dnešním propadu se silně podílel řetězec obchodních domů Macy‘s, jehož akcie zamířily prudce dolů a v jednu chvíli ztrácely téměř 15 procent. Firma totiž snížila odhad celoročního zisku a tržeb, což mělo negativní dopad i na akcie ostatních maloobchodních podniků.

Dalším faktorem pak byla ropa. Ceny černé komodity obnovily výrazný pokles a severomořská ropa Brent klesla na minimum za dva a půl měsíce. Ropu oslabily zejména údaje o dalším vzestupu zásob na americkém trhu. Negativně na trh působí rovněž útlum největších asijských ekonomik a pokračující vysoká těžba v USA a jinde ve světě.

Zásoby ropy v USA se minulý týden zvýšily o 6,3 milionu barelů a rostly již sedmý týden po sobě, uvedla v úterý odvětvová organizace American Petroleum Institute. Analytici čekali zvýšení jen o milion barelů. Investoři nyní čekají na čtvrteční oficiální údaje Úřadu pro energetické informace.

Ceny ropy v posledních dnech nejvíce srážejí právě obavy z dalšího růstu zásob v USA na dlouhodobá maxima. Na straně nabídky je oslabují také signály, že největší světoví producenti v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem těží nadále kolem rekordních úrovní a že těžba v USA zůstává odolná vůči cenovému propadu. 

Právě nízká cena ropy silně tlačí i na celkový pokles cenové hladiny. To by ve výsledku mohlo mít určitý vliv na rozhodování měnového výboru Federálního rezervního systému ohledně navýšení hlavních úrokových sazeb. Faktem ale zůstává, že potenciální „hike“ ovlivní nejen cenová hladina, ale především celková ekonomická kondice země. Právě ta se ale dle posledních dat, např. trh práce, ukázala jako poměrně dobrá.

Americký dolar po úterním vzestupu na mnohaměsíční maxima vůči euru a dalším světovým měnám mírně oslabil. Na páru s eurem se dolar obchoduje na úrovni 1,0737 dolaru za euro.

Obchodování, nejen s dolarem, bylo kvůli oslavám Dne válečných veteránů ve Spojených státech poznatelně slabší, tudíž směrodatný bude vývoj následujících dní.

Newsletter