Wall Street jako fénix. Akcie nevylétly z popela, nýbrž z ropy

Druhý den výsledkové sezóny ukončily americké akcie růstem. K tomu jim dopomohla zpráva o tom, že Saúdská Arábie společně s Ruskem v zásadě ujednala možné dokončení dohody o zmrazení produkce ropy, a to i bez ohledu na to, zda se do plánu proti převisu nabídky zapojí i Írán. Cena ropy Brent se tak vyšplhala až na letošní rekord nad úrovní 44 dolarů za barel, WTI pak dosáhla více jak 42 dolarů.

Pozitivní vliv rostoucích cen ropy a dalších komodit tak lehce zmírnil obavy ohledně nastávající výsledkové sezóny. Index S&P 500 si připsal +0,97 % a zakončil tak den na 2061,7 bodech. Dow Jones vzrostl o 0,94 %, což odpovídá 17 721,3 bodům. Technologický Nasdaq je výše o 0,8 % a jeho konečná cena se zastavila na 4872,1 bodech. Vyjma energetického sektoru, který rostl nejvíce ze všech deseti sledovaných, se dařilo i financím.

Co se týče výsledkové sezóny, po včerejším reportu společnosti Alcoa se dalších čísel dočkáme ve druhé polovině týdne, kdy bude zveřejněno hospodaření za 1Q 2016 největších amerických bank.

Z hlediska dat byl dnes zveřejněn březnový index dovozních cen, který skončil meziměsíčním propadem o -0,2 %. Následovaly index cen dováženého zboží, který za tu samou dobu také spadl o -0,2 %. Ve večerních hodinách byl reportován březnový deficit rozpočtu USA, který skončil dvojnásobně vyšší, což odpovídá 108 miliardám dolarů.

USA: Deficit rozpočtu se v březnu zdvojnásobil na 108 mld. USD

Americkému dolaru dnes rovněž pomohla rostoucí ropa. Díky ní se vůči koši hlavních světových měn odrazil od svých sedmiměsíčních minim. Na páru s eurem si tzv. greenbackch připsal 0,12 %, což odpovídá ceně 1,138 EURUSD.

I přes dnešní pozitivní zprávy existují stále globální rizika, která výhled světové ekonomiky začerňují. Potvrzuje to i dnešní, letošní rok čtvrté, zhoršení odhadu MMF ohledně růstu. Mezi hlavní brzdy hospodářského boomu patří především zpomalení v Číně a trvalé oslabení vyspělých ekonomik.

Newsletter