Wall Street jako mistr závěrečných spurtů?

Americké akcie měly dnes nakročeno na poměrně výrazné ztráty. Na vině byl pokračující propad na ropě, který jak Brent, tak i WTI v jednu chvíli dostal pod hranici 28 dolarů, přičemž americká ropa dokonce prolomila i hodnotu 27 USD/barel. Celkový pesimismus pak potvrdila i zpráva o nástupu „medvěda“ na světové akciové trhy reprezentované indexem MSCI, oficiálně All-Country World Index, který se z květnových maxim propadl o 20 %.

Pravdou je, že se Wall Street ukázala jako mistr závěrečným spurtů. Ke konci obchodního dne totiž část ztrát umazala. Indexy tak sice skončily v rudých číslech, ale rozhodně v pozitivnějším slova smyslu, než tomu bylo na začátku dnešního obchodování.

Index S&P500 odepsal 1,17 %, aby zakončil na 1859,3 bodech. Dow Jones spadl o 1,56 %, což odpovídá 15 767 bodů. Velký potlesk patří technologickému benchmarku Nasdaq, který díky sektoru biotechnologií na chvilku dostal i do zisků. V závěru si ale připsal mírnou ztrátu o velikosti 0,12 %, čemuž odpovídá 4471,7 bodů.

Z dat jsme se dočkali největší sklizně z americké ekonomiky. Klíčová byla čísla ohledně prosincové úrovně inflace. Index cen spotřebitelů ukázal meziměsíční propad o 0,1 %, meziročně se pak zvýšil o 0,7 % oproti očekávání na +0,8 %. Jádrový index cen spotřebitelů (bez započtení potravin a energií) skončil meziměsíčně na +0,1 %, meziročně pak v souladu s odhady na 2,1 %.,

Eurodolar nejprve nahrál euru, ovšem v závěru převzal otěže dolar. Devizová dvojice se tak obchoduje na 1,089 EURUSD, což odpovídá bezmála 0,2% zpevnění americké měny. Jakým dalším směrem se bude pár pohybovat, napoví, resp. zcela určitě přispěje, zítřejší zasedání ECB.

Newsletter