Wall Street jede na vlně Číny a ECB. Nejvíc „frčí“ technologie

Americké akcie dnes skončily opět ve slušném plusu. Index S&P 500 vzrostl o 1,1 %, aby zakončil na 2075,15 bodech.  Dow Jones je výše o 0,9 %, což odpovídá 17646,7 bodům. Technologický Nasdaq si připsal 2,27 % a skončil na 5031,86 bodech.

Dnešní obchodní seance se nesla ve znamení dozvuku včerejší tiskové konference ECB, kde guvernér Draghi oznámil pokračování programu kvantitativního uvolňování ve stejném objemu jako dosud. Stejně tak ale zdůraznil, že o jeho struktuře se bude jednat v prosinci na příštím zasedání banky. Pozitivně pro akcie vyzněla i zpráva o dalším snížení čínské úrokové sazby i povinných rezerv bank.

Za silným růstem stojí i sektor technologií. Za zmínku stojí akcie Alphabet, které posílily o více než 10 procent na nový intradenní rekord na 752,50 USD za akcii. Holdingová společnost, jejíž součástí je nyní Google, překonala svými čtvrtletními výsledky odhady trhu a oznámila první odkup svých akcií. Konec obchodování zakončila s konečným ziskem přes 5 % kolem úrovně 719,33 dolarů. Zhruba desetiprocentní nárůst kurzu zaznamenávají po příznivých výsledcích také akcie společností Microsoft a Amazon. Zatímco první zmiňovaná si zisky udržela, Amazon je nakonec stáhl na „pouhých“ více jak 6 %. Všechny tři akcie si tak dnes vytvořila nová historická maxima.

Akcie společnosti Facebook dnes poprvé překročily symbolickou hranici 100 dolarů. Cena akcií provozovatele největší sociální sítě světa se během dne vyhoupla na více než 102 dolarů, k čemuž přispěl silný růst kurzu. 

Index Dow Jones rostl především díky zmiňovanému Microsoftu, nedařilo se oděvní značce Nike. S&P 500 byl podpořen segmentem informačních technologií, zatímco utility padaly. Byly to právě technologie, které se připisují čtvrtý ziskový týden po sobě.

Z dat byl zveřejněn předběžný odhad indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Ten za říjen předběžně dosáhl 54 bodů při očekávání na 52,7 bodech a zářijových 53,1.

Americký dolar dnes výrazně posílil. Na páru s eurem vzrostl o více jak 0,8 %, aby se obchodoval na úrovni 1,101 dolaru za euro.

Newsletter