Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Wall Street naladily výsledky: Microsoft 10 %, Amazon 15 %

Americké akciové trhy končí týden při chuti k novým ziskům. Zejména technologický index Nasdaq dnes popohnaly výsledky firem, také index S&P 500 ale dosáhl nového intradenního a nakonec spolu s Nasdaqem i historického maxima.

O více jak 10 procent vylétly akcie softwarového gigantu Microsoft po výsledcích na úrovni zisku i tržeb nad odhady analytiků. Microsoft dokázal zejména prodeji hardwaru a výnosy z cloudu přebít negativní vliv silného dolaru.

Zisk i tržby Microsoftu ve čtvrtletí předčily očekávání

Amazon posiloval dokonce o více jak 15 procent a to přes pokles zisku firmy a poměrně vlažný výhled. Tržby ale předčily odhady analytiků, zejména díky oživení na severoamerickém trhu, a finanční trh kvartální čísla nakonec přijal nadšeně. Na druhou stranu i tento případ posiluje pochybnosti o tom, zda se americké akcie jako celek ještě obchodují na akceptovatelných násobcích.

Negativní vzkaz dnes přišel z americké ekonomiky v podobě pokles objednávek zboží dlouhodobé spotřeby – bez dopravy o 0,2 %. Vývoj zaostal za odhady, ale znamená zlepšení proti údaji za únor.

Americké firmy se zdráhají investic. Zakázky táhnou letadla

Makročísla měla vliv na americký dolar proti euru, který se ocitl nejníž za dva měsíce a eurodolar dnes nad úrovní 1,09 EURUSD. Na akciovém trhu ale dominovaly výsledky blue chips, vedle Microsoftu a Amazonu povzbuzením byl i Google nebo Starbucks. Nedařilo se naopak Sandisku nebo Xeroxu. Ten výsledky firmy poslaly o 3 procenta níže, kvůli silnému dolaru navíc přišlo zhoršení celoročního výhledu.

Analytici u zisku Googlu mířili vysoko, akcie přesto rostou

O dění nebyla nouze na farmaciích. Biogen dostaly pod tlak špatné kvartální prodeje léku na sklerózu Tecfidera. AstraZeneca také trpěla po poklesu tržeb vlivem silného dolaru. Výrobce generik Mylan chce dál bojovat o Perrigo, která odmítla jeho nevyžádanou nabídku na převzetí. Sama Mylan je přitom akvizičním terčem ze strany Teva Pharmaceticals při nabídce, znějící na 40 miliard dolarů.

V telekomunikacích Comcast odpískal snahu o převzetí s Time Warner Cable za zhruba 45 miliardy dolarů. Pozornost investoři věnovali také ropě, která zakončila v tomto týdnu na novém letošním maximu, dnes ale úrovně neudržela.

Právě telekomy a IT jsou těmi sektory, které si od prasknutí dot com bubliny, která je stále častěji připomínána, vedou nejhůře se ztrátou poloviny, respektive pětiny hodnoty. Zhruba dvojnásobek vydělaly naopak spotřebitelské tituly nebo energie jako celý sektor. Zrcadlově k tomu o zhruba pětinu hodnoty níž jsou stále také finance. 

V bilanci celého dne končí index S&P 500 o 0,23 % výš, DJIA o 0,12 % a technologický Nasdaq o 0,71 % výš na novém rekordu.

Newsletter