Wall Street opět na „houpačce“. U kormidla stále ropa

Americké akcie si za čtvrtek připsaly zisky poté, co opět proběhl zvrat na ropě. Jak Brent, tak i WTI v ranních hodinách odepisovaly více jak procento, ovšem v závěru dne oba druhy skončily v plusu. První zmiňovaný o +1,15 % a druhý +2,36 %. Svůj podíl nesla i dobrá data ohledně zboží dlouhodobé spotřeby.

V návaznosti na to index S&P 500 nakonec poskočil o 1,13 % a zakončil tak na 1951,7 bodech. Dow Jones vzrostl o 1,29 % a zastavil se na 16 697,3 bodech. Technologický Nasdaq si připsal nejméně, a to 0,87 %, což odpovídá 4582,2 bodům.  Dařilo se především akciím United Technologies, stejně tak k růstu silně přispěla i investiční banka Goldman Sachs. Pozadu nezůstával ani Apple.

„Dnešní prvotní propad se dá přisoudit vybírání zisků,“ řekl pro server CNBC Tom Wright, šéf akciového oddělení v JP Morgan. „Jakmile opět spadl energetický sektor, ohrozilo to i ten finanční. Faktem ale je, že druhý zmiňovaný segment je v pořádku, tudíž se můžeme těšit na jeho další růst,“ dodal.

Americké ministerstvo obchodu dnes oznámilo, že zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby v USA v lednu stouply o 4,9 procenta po prosincovém propadu o 4,6 procenta. Analytici přitom lednový nárůst odhadovali pouze na 2,5 procenta.

Během den promluvili dva zástupci Fedu. James Bullard, šéf pobočky centrální banky v St. Lousi, prý necítí žádné obavy ohledně propuknutí celosvětové recese, ovšem i tak je pravděpodobné, že proces navyšování sazeb bude velice pozvolný. Jeho slova poté nezávisle potvrdil šéf atlantské pobočky Fedu Dennis Lockhart, který rovněž sází na opatrnější průběh tzv. úrokové normalizace.

Americký dolar by podpořen růstem akcií, ovšem v závěru dne mírně oslabil. Aktuálně se obchoduje na 1,102 EURUSD.

Finanční trhy nyní čekají na výsledek zasedání ministrů financí a centrálních bankéřů skupiny největších světových ekonomik G20, které začne v pátek v Šanghaji. Mezinárodní měnový fond skupinu vyzval, aby připravila plán koordinovaných opatření na podporu globálního hospodářského růstu.

Newsletter