Wall Street padá. Nuzný růst a nečinnost Fedu

Dnešní seance byla pro trhy z hlediska dat naprosto klíčová. Bohužel se však ukázalo, že veškerá očekávání ohledně slabého prvního čtvrtletí byla nakonec splněna. Index S&P 500 se propadl o -0,37 % až na 2106,8 bodů. Dow Jones odepsal -0,42 %, aby zakončil na 18034,8 bodech. Technologický Nasdaq  klesl nejvíce, a to o -0,63 %, den ukončil na 5023,6 bodech.

V rámci indexu S&P 500 si prošel největší propadem zdravotnický sektor, zatímco pád přibrzďoval energetický segment popoháněný růstem ropy. Dow Jones táhly dolů hlavně akcie společnosti UnitedHealth, naopak výše mu pomáhala firma Caterpillar.

Trhy se dnes propadly především pod vahou špatných dat. Největší vliv na pokles mělo zveřejnění tempa růstu americké ekonomiky za první čtvrtletí letošního roku. Spojené státy si za první čtyři měsíce připsaly pouze 0,2% růst, přičemž očekávání byla nastavena na 1 %. Vinu nese především špatné počasí, propad investic a exportu v důsledku levné ropy a neustále posilujícího dolaru.

Růst americké ekonomiky se téměř vypařil

V závěru dne pak byl zveřejněn zápis z dvoudenního zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému. Fed ponechal svou hlavní úrokovou sazbu na technické nule a zároveň vypustil veškerá časová vodítka, která by investičnímu publiku alespoň napověděla, jak se bude dál americká úroková politika pravděpodobně vyvíjet.Stanovené cíle, dosažení 2% jádrové inflace a tzv. „plné zaměstnanosti“, potřebné pro normalizaci úrokové politiky zůstaly beze změn.

Fed odstranil časová vodítka. Vyšší sazby v nedohlednu

Z dalších dat byly zveřejněny rozjednané prodeje domů za březen, které meziměsíčně vzrostly o 1,1 % při očekávání na 1 %.

Americký dolar během dneška oslaboval o více jak 1% vůči hlavním měnám.  Na páru s eurem odepsal 1,2 %, což odpovídá přibližné úrovni 1,11 dolaru za euro.

Newsletter