Wall Street padá. Špatná data „nenapravil“ ani Fed

Americké trhy dnes skončily v červených číslech. Index S&P 500 klesl o 0,47 %, což odpovídá 1994,24 bodům. Dow Jones spadl o 0,92 %, aby zakončil na 16924,8 bodech. Nasdaq je níže o 0,29 % až na 4782,9 bodech.

Dnešní obchodní den se nesl ve znamení pokračující výsledkové sezóny. Za zmínění stojí bankovní sektor, v jehož rámci dnes reportovala své výsledky Bank of America a Wells Fargo. První zmíněná si prošla meziročním pádem tržeb a minula tak očekávání trhu. Druhá pak překvapila a díky akvizici úvěrového oddělení společnosti General Electric předčila konsensus analytiků.

Ještě důležitější byla zveřejněná data. Americké maloobchodní tržby (vyjma automobilů) klesly za září o 0,3 % při očekávání na -0,1 %. S přičtením aut byl pak pozorován meziměsíční růst o pouhých 0,1 %. Dále pak byl reportován index cen výrobců. Ten v září meziměsíčně klesl o 0,5 %. meziročně pak o -1,1 %.

V závěru byla zveřejněna tzv. béžová kniha Federálního rezervního systému, dle které se rozhoduje měnový výbor. Vedení Fedu prohlásilo, že americká ekonomika i nadále mírně roste, stejně tak se zlepšuje i situace na trhu práce, vyjma růstu mezd, který stále zaostává. Problém se však objevil v zpracovatelském průmyslu, který silně tíží silná americká měna.

Béžová kniha Fedu: Ekonomika roste.Průmysl trápí silný dolar

Dow Jones dnes spadl především pod vahou firmy  Wal-Mart, jejíž akcie odepsaly více jak 10 % vinou negativních očekávání ohledně zisků fiskálního roku končícího v lednu 2017, a Boeing. Výše se ho snažil dostat Intel. S&P500 klesl pod vahou nezbytného spotřebního zboží, segment výrobních materiálů naopak rostl.

Dolar během dne, obzvláště pak po zveřejněných datech, postupně oslaboval. Na páru s eurem odepsal více jak 0,8 %, což odpovídá 1,1476 dolaru za euro.

Newsletter