Wall Street padla nejsilněji za dva měsíce. Sazby, Rusko, útoky

Čtvrteční výprodej na zahraničních akciových trzích byl vyústěním vícero otázek, které se dostaly do pozornosti investorů. Jednou z nich je, za jak dlouho začne Fed zvyšovat sazby. Dřívější termín přivolává prezident Fedu v Dallasu Fisher, když mluví o jaru až létě 2015.

Napětí umocnil irácký premiér, který varoval před možnými útoky na podzemní systémy v New Yorku a Paříži.

Investoři vzali v potaz také přípravu ruského zákona, který umožní zabavení zahraničních aktiv v zemi a naopak odškodnění těch, kterým by majetek byl zabaven podle zahraničního práva. Jde o přípravu odpovědi na protiruské sankce.

Rusko si otevírá cestu znárodnění zahraničních investic v zemi

Americké indexy tak ztratily nejvíce za bezmála dva měsíce. DJIA poklesl o 1,54 %, S&P 500 ubral 1,62 % a Nasdaq dokonce 1,94 %. Dluhopisy i Shares 20+ Year Treasury Bond rostly o 1,18 %.

Investoři dávali raději přednost zlatu, když futures kontrakt na prosinec vzrostl o 0,24 %. Volatilita vzrostla rekordním tempem o 18,69 %.

Náhlý pokles souvisí i s doposud křehkou americkou ekonomikou. Na první pohled strašlivým číslem byly americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, ale ty korigovaly velmi silný předchozí měsíc. V obou statistikách za výkyvem stojí objednávky letadel Boeing po britském prestižním veletrhu a naopak chybějící objednávky v sektoru o měsíc později. „Durables“ očištěné o tyto položky rostly mírně nad očekáváním. 

Objednávky amerického průmyslu propadly. Je po leteckém svátku

Newsletter