Nad očekávání lepší německá data o indexu PMI podpořila euro. Společná měna je v zisku nad 1,0650 dolaru za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje kolem 25,30 za euro.

Wall Street padla nejsilněji za dva měsíce. Sazby, Rusko, útoky

Čtvrteční výprodej na zahraničních akciových trzích byl vyústěním vícero otázek, které se dostaly do pozornosti investorů. Jednou z nich je, za jak dlouho začne Fed zvyšovat sazby. Dřívější termín přivolává prezident Fedu v Dallasu Fisher, když mluví o jaru až létě 2015.

Napětí umocnil irácký premiér, který varoval před možnými útoky na podzemní systémy v New Yorku a Paříži.

Investoři vzali v potaz také přípravu ruského zákona, který umožní zabavení zahraničních aktiv v zemi a naopak odškodnění těch, kterým by majetek byl zabaven podle zahraničního práva. Jde o přípravu odpovědi na protiruské sankce.

Rusko si otevírá cestu znárodnění zahraničních investic v zemi

Americké indexy tak ztratily nejvíce za bezmála dva měsíce. DJIA poklesl o 1,54 %, S&P 500 ubral 1,62 % a Nasdaq dokonce 1,94 %. Dluhopisy i Shares 20+ Year Treasury Bond rostly o 1,18 %.

Investoři dávali raději přednost zlatu, když futures kontrakt na prosinec vzrostl o 0,24 %. Volatilita vzrostla rekordním tempem o 18,69 %.

Náhlý pokles souvisí i s doposud křehkou americkou ekonomikou. Na první pohled strašlivým číslem byly americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, ale ty korigovaly velmi silný předchozí měsíc. V obou statistikách za výkyvem stojí objednávky letadel Boeing po britském prestižním veletrhu a naopak chybějící objednávky v sektoru o měsíc později. „Durables“ očištěné o tyto položky rostly mírně nad očekáváním. 

Objednávky amerického průmyslu propadly. Je po leteckém svátku

Newsletter