Wall Street plná starostí. FED, OECD i Čína stahují akcie

Americké trhy dnes hromadně spadly. Index S&P 500 odepsal 0,98 %, což odpovídá 2078,6 bodům. Dow Jones je níže o 0,83 %, aby tak zakončil na 17761,75 bodech. Nasdaq klesl o 1,01 % až na 5095,3 bodů.

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily týden výrazným poklesem. Nejnovější prognózy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj OECD a slabé údaje o zahraničním obchodu Číny totiž posílily obavy investorů ohledně vývoje světové ekonomiky.

Čínský celní úřad v neděli oznámil, že vývoz z Číny se v říjnu meziročně snížil o téměř 7 %, a zaznamenal tak již čtvrtý pokles za sebou. Dovoz se propadl dokonce o téměř 19 %. Právě Spojené státy jsou jedním z největších obchodních partnerů Číny, proto na tyto data americké tituly zareagovaly tak intenzivně.

Dalším fundamentem byla OECD, která opět snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky, a to na 2,9 %. V zářijovém výhledu přitom počítala s 3% růstem. Organizace nicméně upozornila, že americká centrální banka by měla přikročit ke zvýšení úrokových sazeb, protože oživení ekonomiky USA nabírá na síle, což potvrdila páteční data z trhu práce.

OECD snížila odhad růstu světové ekonomiky,varovala kvůli obchodu

V neposlední řadě ve vzduchu stále visí otazník právě v podobně Federálního rezervního systému a jeho navýšení úrokových sazeb. Poslední data z trhu práce byly o mnoho lepší než očekávání, a proto investiční publikum zvýšilo pravděpodobnost prvního „hiku“ už v prosinci tohoto roku. Dle CME Group se díky dobrým datům pravděpodobnost zvýšila z 58 % až na 70 %.

Světové ceny ropy dnes dál mírně klesají a oslabují už čtvrtý den po sobě. Trh podkopaly údaje o dalším růstu zásob v klíčovém americkém překladišti. Brent tak padá o 0,81 %, WTI o -1,15 %.

Údaje výzkumné společnosti Genscape ukázaly, že zásoby ropy v překladišti Cushing ve státě Oklahoma vzrostly poslední týden o více než 1,8 milionu barelů. Agentuře Reuters to sdělili obchodníci, kteří mají zprávu k dispozici. V Cushingu je hlavní sklad ropy pro newyorskou energetickou burzu NYMEX.

Americký dolar po páteční rally oslabil. Na páru s eurem se drží úrovně 1,075 dolaru za euro.

Newsletter