Wall Street pod kyberpalbou. Zapleteny mohou být i vlády

Rok 2014 je mnohými označován za rok hackerů. Počet případů prolomení kybernetické bezpečnosti se vyšplhal na více jak jednu miliardu. Zasaženy byly světové společnosti jako Sony, eBAY, Home Depot, ale i banky jako je například JP Morgan. Proto se není co divit, že většina firem napříč všemi segmenty ekonomiky investuje čím dál tím více zdrojů na svou kybernetickou ochranu.

2014 – Rok hackerů?

S poněkud kontroverzním názorem přišel během SALT Conference, která se konala koncem minulého týdne v Las Vegas, Gregory Fleming, jeden z nejvýše postavených investičních bankéřů v Morgan Stanley. „Je potřeba investovat čím dál tím více zdrojů, abyste svůj podnik udrželi v bezpečí před hackery, včetně cizích vlád,“ sdělil bankéř v tu chvíli poněkud překvapeným posluchačům.

Fleming, jenž je prezidentem investičního oddělení Morgan Stanley, sice nespecifikoval, které vlády ho znepokojují tím, že se angažují v hackerských útocích, ale jeho názor poté zopakovali i další profesionálové z Wall Street.

Morgan Stanley není jedinou americkou bankou, která má v plánu utratit poměrně značnou částku na své kybernetické zabezpečení, jak řekl Fleming. Ještě dříve stejný úmysl ohlásil výkonný ředitel Bank of America, Brian Moynihan, které tehdy jasně řekl, že „rozpočet po tuto záležitost má banka naprosto neomezený a nehodlá se nijak držet zpátky.“

I tak ale nejsou všechny prostředky pokaždé efektivně využity. Americká banka JP Morgan sice za kyberochranu ročně utratí 250 milionů dolarů, ale i tak se stala během roku 2014 jednou z nejznámějších obětí hackerského útoku. Útočníkovi se tehdy podařilo vloupat se do téměř 83 milionů klientských účtů.

Otázkou však zůstává, pokud jsou banky ochotny opravdu vynaložit neomezené prostředky na kyberochranu a do svých  R&D oddělení, jak se to projeví v nákladech? A nezasáhne to opět především klienty formou poplatků, jak je to v dnešní době běžné?

Banky přišly po útocích hackerů o víc než miliardu dolarů

Vrchol financování kybernetické bezpečnosti

Newsletter