Dolar oslabuje v dolarovém indexu a proti euru. Společná měna mírně zpevňuje nad 1,1780 EURUSD. Procyklické měny jsou v mírné ztrátě, stejně tak i měny regionu. Koruna se obchoduje nad 25,65 za euro.

Wall Street pomohla nahoru dražší ropa

Americké akciové trhy po včerejším poklesu dnes zpevnily. Wall Street pomohly rostoucí ceny ropy. Dařilo se sektoru zdravotnictví. V závěru obchodování byl zveřejněn zápis z posledního jednání Fedu, který ukázal, že bankéři nebudou zvyšovat úrokové sazby, dokud se nevyjasní důsledky referenda o odchodu Británie z Evropské unie.

Tvůrci měnové politiky jako další důvod ponechání úrokových sazeb na stejné úrovni rovněž zmiňovali závažné zpomalení amerického trhu práce. Ten v květnu vykázal nejslabší tvorbu nových pracovních míst za poslední šest let. Právě toto číslo investoři tento pátek 8. června netrpělivě očekávají.

„Počet pracovních míst se jim opravdu dostal pod kůži,“ poznamenal Chris Rupkey, hlavní ekonom Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ. Dodal, že bankéři se budou ptát, zda ekonomika opravdu zpomaluje, takže jediná věc, která bude zvyšovat nejistotu, bude právě páteční číslo z amerického trhu práce.  

Dow Jones, který zahrnuje akcie 30 významných amerických podniků, si dnes připsal 0,44 procenta, což odpovídá úrovni 17 918,62. Dařilo se akciím firmy Merck a ztráty naopak postihly akcie DuPont.

Index S&P 500 vzrostl o 0,54 procenta na 2099,73. Index nahoru táhl zdravotnický sektor, nedařilo se naopak telekomunikacím. Technologický Nasdaq rostl o 0,75 procenta až na 4859,16 bodu.

Ceny ropy dnes i přes počáteční pokles rostly o zhruba dvě procenta. Náladu na trhu podpořily údaje Institutu pro řízení dodávek, jež ukázaly, že aktivita sektoru služeb v červnu rostla nejrychlejším tempem za sedm měsíců.

Newsletter