Wall Street poslala do ztráty nervozita i ministerstvo financí

Americké akcie během dnešního obchodního dne skončily v mínusu. Na poklesu se podílela rostoucí nervozita ohledně nadcházející výsledkové sezóny z prvního kvartálu a svou troškou přispěla i ropa, která se stále drží v oblasti měsíčních minim. V neposlední řadě zapůsobilo i opatření ministerstva financí, které zavedlo další skupinu opatření proti přesunu sídel amerických společností do zemí s nižšími daněmi.

Index S&P 500 spadl o -1,01 %, což odpovídá 2045,2 bodům. Dow Jones klesl o 0,75 %, aby tak zakončil na 17 603,9 bodech. Nasdaq odepsal 0,98 % a jeho závěrečná cena se zastavila na 4843,9 bodech.

Co se týče zmiňované regulace, která přišla s kauzou Panama Papers, proti tzv. daňovým „inverzím“, její podoba by měla zahrnovat například omezení vnitropodnikových půjček, prostřednictvím kterých firmy přesouvají zisky mimo USA. V tomto případě byl stanoven tříletý limit, který má zaručit, že společnosti své zisky ponechají ve Spojených státech.

V oblasti „inverzí“ je nejznámější kauza americké farmaceutické firmy Pfizer, která vloni v listopadu nabídla převzetí společnosti Allergan se sídlem v Irsku za 160 miliard dolarů.Tento deal by tak vytvořil největšího výrobce léků na světě a zároveň by Pfizeru umožnil  sníženi daňové zátěže.Obě firmy uvedly, že novou regulaci zkoumají a že o jejích dopadech nebudou nikterak spekulovat. Objevily se dokonce i informace, že chystané spojení nebude nakonec uskutečněno. Akcie Allerganu tak dnes odepsaly bezmála 15 %.

Pfizer podle analytiků zřejmě zruší plánované převzetí Allerganu

Během dne pak přišla data o únorové obchodní bilanci USA, která skončila deficitem o velikosti 47,1 miliardy dolarů, což odpovídá prohloubení o 2,6 %. Následoval index ISM segmentu služeb. Ten v březnu vykázal zlepšení z 54 bodů na 54,5. Lépe dopadl i index PMI ve službách, kde byl pozorován nárůst z lednových 49,7 bodů na 51,3.

Dolar během dne pozvolna zpevňoval. Na páru s eurem jsme se dostali až na 1,138 EURUSD.

 

Newsletter