Wall Street překvapila. Systém prý futures bitcoinu neustojí

S tím, jak svět obletěla zpráva, že se velké americké burzy CME a CBOE vrhnou na kontrakty futures navázané na bitcoin, mnohým jako první hlavou probleskl nástup institucionálních investorů. Jak se ale zdá, banky, o kterých jsme si (možná bláhově) mysleli, že s příchodem možnosti zajištění kryptoměnových obchodů vyženou ceny bitcoinu a spol. ještě výš, tolik nadšené nejsou.

Serveru Financial Times se během včerejška dostal do rukou draft dopisu, za kterým stojí Wall Street, včetně těch největších bank, adresovaný přímo do rukou amerického regulátora Commodity Futures Trading Commission (CFTC). Bankovní domy v něm vznášejí námitky k tomu, aby byly BTC futures vypuštěny na trh. Hlavním argumentem je, že současný finanční systém nebude schopen ustát volatilitu, se kterou je trh kryptoměn spjat a která by měla následně vliv i na kontrakty futures, a tedy i na subjekty v nich zainteresované.

Podle bankovní lobby (The Futures Industry Association) byl celý proces schvalování BTC futures natolik rychlý a netransparentní, že nebylo možné u všeobecné veřejnosti vybudovat dostatečně velkou informovanost nejen o charakteru těchto obchodů, ale i o všech rizicích spojených s jejich obchodováním. Podle zástupců Wall Street, které reprezentují zvučná jména jako Goldman Sachs, Morgan Stanley, Citigroup či JPMorgan, by tak mělo být rozhodnutí o uvedení těchto futures na trh ještě přezkoumáno.

Co se děje ve světě derivátů? Burza představí futures bitcoinu

Kritizován je fakt, že burza CME i CBOE obdržely od regulátora možnost operovat v režimu samostatné certifikace (self-certified regime). Ten jim byl umožněn i poté, co vedly debatu se samotnou CFTC ohledně podoby a podmínek obchodování s futures kontrakty. Banky jsou však přesvědčeny, že byl tento proces zanedbán, a to mimo jiné proto, že regulátor neměl dostatek času, aby zhodnotil veškeré aspekty nového produktu.

Režim samostatné certifikace umožňuje burzám zalistování produktů určených k obchodování, aniž by k tomu potřebovaly souhlas ze strany regulátora. Jediné, co je potřeba, je vyplnění formuláře, který je následně poskytnut komisi CFTC (postup je popsán přímo na stránkách regulátora). I přesto, že byl tento proces „obohacen“ o alespoň nějakou diskuzi regulatorní instituce s burzami (viz zde), banky jsou přesvědčeny, že nebyla dostatečně podrobná vzhledem k podstatě podkladového aktiva (nad kterým navíc nemá CFTC vůbec žádnou kontrolu) chystaných kontraktů.

„Chápeme, že ne všechna rizika, která jsou relevantní vzhledem k burzám, byla před vypuštěním nového produktu konzultována,“ přepisuje server Financial Times slova dopisu. „Jeho rychlé představení tak nebylo dostatečně veřejně transparentní,“ argumentují banky.

Skeptici, zbystřete. Víme, jak vsadit na pád bitcoinu

Nejvíce nervozity projevují především brokerské společnosti a banky, které budou vystaveny riziku spojenému s BTC futures v případě, kdy budou obchodníci selhávat ve svých sázkách. Jakmile jde cena podkladového aktiva proti sázce provedené skrze futures kontrakt, může vzniknout situace, kdy je pohyb mnohem větší, než je složená záloha (margin) sázkaře. Centrum vypořádání (clearing house) tehdy provede tzv. margin call, kdy spekulanta vyzve k doplnění chybějícího kapitálu, aby jeho pozice mohla zůstat otevřená i přes nepříznivý pohyb cen. Pokud se tak nestane, centrum je nucené ztrátu pokrýt ze svého (a následně celou situaci řešit s neúspěšným investorem).

A právě centra vypořádání jsou z velké části financována velkými bankami a brokery, které je tak v podstatě zabezpečují proti případnému krachu (samy tedy nesou část rizika). Jakmile by hrozilo, že budou defaulty spekulantů výrazně přibývat, přičemž by clearingy neměly nejen dostatek likvidity na jejich pokrytí, ale i na pokrytí závazků plynoucích z vypořádání ostatních futures, banky by musely vynaložit mnohem víc prostředků. Někteří experti jsou dokonce přesvědčeni, že vlna selhání by mohla vyústit i v další moment podobný krachu investiční banky Lehman Brothers.

Bitcoin futures a scénář Lehman Brothers

A jak to zatím vypadá v reálu? Například clearing house ABN Amro se dle serveru Financial Times rozhodl vypořádávat BTC futures jen na základě předchozí písemné žádosti, která bude následně posouzena speciální komisí prověřuijící nejen obchodní systém žadatele, ale i jeho rizika a omezení. Některé subjekty mají však jiné nastavení. Například burza CBOE žádnou komisi pro posouzení rizik nemá. Naopak její centrum vypořádáni, OCC, ano.

Pravdou je, že chtějí-li banky se svou stížností jakkoliv uspět, nemají už moc času. Burza CBOE  futures navázané na bitcoin totiž představí již v neděli 10. prosince. Ihned po ní bude následovat burza CME, která ten samý krok naplánovala na pondělí 18. prosince. A podle všeho budou pokračovat další, jako například burza Nasdaq, která chce své kontrakty uvést na trh ve druhém čtvrtletí 2018. 

A jaký budou mít futures dopad na spotový trh bitcoinu? I přesto, že se mluví, jak již bylo na začátku zmíněno, o možné podpoře dalšího růstu (díky možnosti zajištění proti cenovým výkyvům BTC právě skrze kontrakry futures), ve hře je i spekulace o propadu. Ten by mohl být způsoben faktem, že futures jsou hojně využívány jako prostředek sázky na pokles podkladového aktiva. Byť bude v případě bitcoinu vypořádání futures kontraktů probíhat v penězích, samotný vývoj jejich cen může mít v určitých případech své dopady i na spotový trh vlastního „základu“. 

Stoprocentní předpověď, ať už berete v potaz jakékoliv názory analytiků, ekonomů, fanoušků, spekulantů, ale možná není, tudíž nám nezbývá nic jiného než čekat…Bitcoin si mezitím vesele roste dál až téměř k 16 tis. dolarů.

Británie zasahuje proti bitcoinu. Chce regulaci pro celou EU

 

Newsletter