Dolar proti euru rozšiřuje zisky a posouvá se pod hranici 1,1600 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Wall Street přepálila start. Opět zaúřadovala ropa

Wall Street po prodlouženém víkendu nemohla najít jasný směr. Hlavní akciové indexy začaly první obchodní den po svátku Martina Luthera Kinga v ziscích, aby je pak v závěru přeměnily na smíšený výsledek. S&P500 si připsal +0,05 % až na 1881,3 bodů. Dow Jones je výše o 0,17 %, což odpovídá 16 016 bodům. Technologický Nasdaq jako jediný odepsal 0,26 %, aby zakončil na 4476,9 bodech.

Americké akcie se během dneška nejprve držely v plusu, aby poté vinou propadu na ropě WTI počáteční zisky částečně umazaly. Byť byl dnešní den na fundamenty ne zcela bohatý, zaúčinkovaly některé technické parametry. Řeč je například o indexu S&P500, který se udržel nad významným supportem na úrovni 1867 bodech.

Co se týče dění mimo USA, je možné zmínit například čínská data. Ukázalo se, že čínská ekonomika rostla za 4. kvartál tempem 6,8 %. Za celý rok pak byl zaznamenán růst o velikosti 6,9 %, což je nejméně za posledních 25 let. Byť jsou daná čísla horší než očekávání, neměla na domácí ani na zahraniční indexy žádný větší negativní. Naopak spíše zapůsobily pozitivním způsobem.

Scénář na ropě byl o trochu významnější. Brent skončil sice v mírných ziscích, a to na +0,17 %, což odpovídá 28,84 dolarům za barel. Americká WTI ale odepsala 1,79 %, aby zakončila na 26,56 dolarech. Právě tento pokles nejvíce poškodil akcie amerického energetického sektoru. Jmenovat je možné například společnosti Exxon Mobil či Chevron.

Podle analytiků budou nyní trh ovlivňovat zejména firemní výsledky. Svůj podíl si ale rozhodně udrží i dění na ropě.

Americký dolar nastartoval den nadějně, ovšem v závěru své zisky rovněž ztratil. Na páru s eurem se aktuálně obchoduje na 1,091 EURUSD.

Newsletter