Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se obchoduje ve ztrátě nad 1,0850 za euro. Koruna se obchoduje nad 25,35 za euro.

Wall Street: Rekord Nasdaqu a propad akcií IBM

(Aktualizováno 22:52) Americké akcie nakrojily nový týden mírnými zisky, technologický index Nasdaq ale dosáhl třetího historického maxima v řadě. Sentiment na trhu přestává ovládat Řecko a ke slovu se dostávají výsledky firem. Na závěru obchodování zdánlivě potěšila ziskem nad očekáváním IBM, meziroční propad v hospodaření ale investoři vzápětí „odměnili“ poklesem akcií. Dříve v rámci dne představila výsledky nad očekáváním banka Morgan Stanley.

Morgan Stanley růstem tržeb překonává rivaly. Akcie +4 %

Technologie jako sektor vedly americké akciové obchodování výše, zatímco o více jak procento klesly a celý široký index S&P 500 brzdily energie. Cena ropy WTI se poprvé od 6. dubna podívala pod 50 dolarů za barel a skrze Exxon Mobil či Catepillar se tento pokles stal i brzdou růstu indexu DJIA. Ten si tak spolu s S&P 500 připsal desetinu procenta zisku, Nasdaq zakončil o 0,17 % výš u mety 5.218,86 bodu.

Americká centrální banka Fed oznámila, že po osmi klíčových bankách nově požaduje více kapitálu. Chce je vidět odolnější nečekaným ztrátám a celkově snížit riziko v nich samotných i sektoru bank jako celku. Opatření se týká JPMorgan, Citigroup, Bank of America, Goldman Sachs, Wells Fargo, Morgan Stanley, Bak of New York Mellon a State Street Bank.

Na dosažení žádané úrovně kapitálu mají banky celkem tři roky, Fed ale zároveň řekl, že většina je blízko nebo nároky již splňuje. Pouze JPMorgan dle Fedu chybí do nového limitu zhruba 12,5 miliardy dolarů. Krok Fedu je dalším z opatření, napojených na pád Lehman Brothers a finanční krizi let 2008 a dále.

IBM po závěru obchodování sice potěšila ziskem na akcii 3,84 dolaru nad očekáváním 3,78 dolaru, ale oznámila další pokles tržeb meziročně o 13,5 procenta z loňských 24 miliard dolarů na 20,8 miliardy dolarů. O čtvrtletí zpět klesly o pětinu. IBM akcentuje dopad silného dolaru do mezinárodních tržeb. Ty ale klesají už tři roky i ruku v ruce s tím, jak se firma snaží posunout od hardwaru k výnosnějším službám a softwaru. Celkový čistý zisk meziročně klesl z 4,14 na 3,45 miliard dolarů, tedy z 4,12 dolaru za akcii na 3,50 v základní neočištěné podobě. Akcie reagují poklesem o téměř 5 procent do blízkosti 8 dolarů za akcii.

Po páteční rally nad 700 dolarů za akcii dnes lehce korigovaly růst akcie Google. O více jak 6 procent zpevnily při svém debutu na burze akcie PayPal (PYPL), která se oddělila od do této chvíle mateřské společnosti eBay. Její akcie nejprve klesaly, následně ale otočily až do 3% zisku.

„Nováček“ na burze PayPal přerostl rodiče

Z dalších firemních výsledků nad očekáváním analytiků skončil výrobce hraček Hasbro se silnými tržbami i přes dopad silného dolaru. Dodavatel těžebních technologií Halliburton také ziskem na akcii i tržbami překonal odhady. Meziročně utrpěl poklesem prací na rozvoji nové těžby, ale v celosvětovém měřítku zlepšil marže.

Další propad na více než pětileté dno a pod úroveň 1100 dolarů za trojskou unci utrpělo zlato. Za pondělí odepsalo zhruba 25 dolarů.

Zlato je nejlevnější od dubna 2010. Proč?

V úterý po závěru trhu oznámí své výsledky Apple. Trh sází na pozitivní zprávy, které by mohly pomoci třeba i na nový rekord indexu amerických akcií S&P 500.

Newsletter