Wall Street ropný ministr neukonejšil, hlásí opět rudá čísla

Americké akcie opět padají pod vahou dění na ropných trzích. Hřebíčkem do rakve úterní seance byl dnešní projev saúdskoarabského ropného ministra Alího Nuajmího, který uvedl, že další jednání o možném zmrazení těžby se mají konat v březnu. Očekává, že většina zemí se vysloví pro zmrazení těžby. Snížení těžby vyloučil.

Již minulý týden se ministři Ruska a Saúdské Arábie dohodli na zmrazení produkce ropy na úrovních z letošního ledna. Podmínili to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů, což se ukazuje jako nereálné zejména v případě Íránu. Ten je po letech sankcí odhodlán těžbu razantně zvýšit.

Analytici jsou ke zmrazení těžby tedy skeptičtí a upozorňují, že na trhu zůstane převis nabídky nad poptávkou kolem jednoho milionu barelů denně. Efektivní pro rovnováhu na trhu by podle nich bylo snížení těžby. Brent pro dnešek odepisuje 3,58 %, WTI -4,72 %.

V návaznosti na to index S&P 500 spadl o 1,25 %, aby zakončil na 1921,3 bodech. Dow Jones je níže o 1,14 % a zastavil se na 16 431,8 bodech. Technologický Nasdaq odepsal bezmála 1,5 % a nachází se na 4503,6 bodech.  Největšími propadáky by sektor energetiky, ale nedařilo se ani oblasti financí. V mínusu se objevila ale i zvučná technologická jména jako Amazon, Microsoft či Apple.

V rámci dat byl zveřejněn S&P/Case-Shiller index cen bydlení v prosinci, který klesl na 5,74 %. Následovala spotřebitelská důvěra, jež v únoru spadla na 92,2 bodů z předchozích 97,2. Výčet uzavírají lednové prodeje domů. Ty vzrostly o 5,47 milionů, což odpovídá +0,4 %.

Dolar během dne mírně posiloval, což ho dostalo až mírně nad 1,100 EURUSD. Aktuálně se obchoduje na 1,101 dolaru za euro.

Newsletter