Wall Street rozdýchává Trumpovo fiasko. Dow padá osmý den v řadě

Americké akcie mají za sebou den smíšených výsledků. Prvotní výrazné propady, které byly důsledkem pátečního stažení hlasování o zdravotnické reformě a Obamacare, byly částečně umazány. Investoři teď čekají, jak se Trumpova administrativa popere s dalšími kroky.

„Dnešní výsledek je důkazem toho, jak investoři přehodnocují páteční dění a jeho dopad na zdravotnický sektor,“ řekla pro server CNBC Kate Warneová, investiční stratég ze společnosti Edward Jones. „Pohledy jsou spíš smíšené. Ovšem pro Republikány to může být tím pravým katalyzátorem například při práci na daňové reformě,“ dodala.

Rally Donalda Trumpa si tak dala na chvíli oddech. Zda se opět vrátí ke kormidlu, ukáže až další vývoj, především schopnost Republikánů zaujmout jednotný postoj (nejen) v otázce zdravotnictví.

Trump svou první velkou zkoušku prohrál

Index Dow Jones dnes klesl o -0,2 % až na 20 554,89 bodů. Jde celkově o osmý den v řadě, což je nejdelší doba od roku 2011. S&P 500 je níže o -0,1 %, což odpovídá 2341,59 bodům. Nasdaq jako jediný rostl, a to o +0,2 %. Zavírací cena se tak zastavila na 5840,37 bodech.

Jednotlivé segmenty se vyvíjely následovně:

 Nejlepší výkon         

  1. Zdravotnictví +0,36 %
  2. Materiály +0,34 %
  3. Technologie +0,1 %

Nejslabší výkon

  1. Telekomunikace -0,73 %
  2. Reality -0,62 %
  3. Finance -0,48 %

V návaznosti na páteční republikánské fiasko oslabil i dolar. Vůči euru se během dneška dostal až k 1,089 EURUSD. Poté však část ztrát umazal až k aktuálním 1,086 za euro.

Ropný exodus. Proč budou ceny dále padat?

V propadu pokračovala i ropa. Brent klesl o -0,06 % až na 50,77 USD/barel, WTI pak o -0,42 %, což odpovídá 47,77 USD/barel. Rudá čísla přišla i poté, co se společný výbor ministrů členských i nečlenských zemí skupiny OPEC v neděli dohodl na tom, že je potřeba prozkoumat, zda by rozhodnutí o osekání těžby nemělo být prodlouženo do druhé poloviny roku.

Zatímco většina představitelů je pro prodloužení, jediná země, která se zdráhá, je Rusko. Ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak doslova řekl, že na rozhodnutí o prodloužení je stále velmi brzy.

Ví Rusko něco, co my ne?

Newsletter