Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Wall Street s mírnými zisky, na trzích zavládla obezřetnost

Americké trhy dnes obchodovaly v úzkém pásmu a uzavřely jen s nepatrnými zisky. Investoři se zřejmě nepouští do žádných větších akcí před výsledkovou sezónou za první kvartál. Zároveň začínají být poněkud nedůvěřiví vůči schopnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa uskutečnit slibované změny.

Pozornost se navíc obrací ke klíčovému setkání Donalda Trumpa s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, které se má uskutečnit v pátek. V minulém týdnu Trump na Twitteru poznamenal, že setkání nebude jednoduché, protože „nemůžeme mít masívní obchodní deficit… a úbytek pracovních míst.“ Podle dnešních údajů ministerstva obchodu se deficit obchodní bilance USA v únoru snížil z pětiletého maxima na 43,56 miliard USD, analytici očekávali snížení na 44,8 mld. dolarů.

„Zatímco fanatický optimismus ohledně Trumpem navrhovaných fiskálních opatření na podporu amerického (ekonomického) růstu byl palivem fenomenální rally na akciovém trhu, rostoucí obavy z protekcionismu a skryté obavy z toho, že očekávání ohledně prorůstového programu nebudou naplněna, by mohly vyvolat neočekávaný výprodej,“ uvedl analytik FXTM Lukman Otunuga pro CNBC.

Index DJIA uzavřel se ziskem 0,19 %, širší S&P 500 si připsal zanedbatelných 0,06 %, a index technologického trhu Nasdaq +0,07 %.

V dopolední části seance se trhy nejprve vydaly dolů poté, co Trump prohlásil, že by plánované změny v oblasti infrastruktury mohly přijít na více než 1 bilion dolarů a že administrativa pracuje na důležité úpravě tzv. Dodd-Frankova zákona o regulaci finančního sektoru. Později však trhy tyto ztráty umazaly.

Trumpovy dnešní výroky podpořily sektory průmyslu a materiálů. Akcie výrobce těžkých strojů Caterpillar si připsaly dokonce 2% zisk. Naopak vůči finančnímu sektoru panovala na trhu spíše skepse, největší ztráty přitom zaznamenaly akcie Bank of America (-0,64 %) po snížení doporučení od Citigroup.

Nedařilo se retailovému sektoru poté, co Ralph Lauren prohlásil, že zavírá svůj vlajkový obchod na newyorské Fifth Avenue a snižuje stav zaměstnanců. Akcie samotné firmy spadly o 4,45 %. Problémy tohoto obchodního řetězce jsou nedobrým znamením pro celý sektor, který se potýká s úbytkem prodejů ve prospěch internetových obchodů.

„Investoři se pokouší rozhodnout, zda se situace bude zlepšovat nebo zhoršovat,“ uvedl Kim Forrest, akciový analytik Fort Pitt Capital Group v Pittsburgu, pro agenturu Reuters. „Sedíme stranou a čekáme na výsledky, které na vážno začnou příští týden.“

Podle Petera Cardilla, hlavního analytika trhů společnosti First Standard Financial se investoři nepochybně obrátili od optimismu k obezřetnosti, a tato nálada teď bude na trhu nějakou dobu přetrvávat. „V tomto čtvrtletí se toho bude dít mnoho a všechny dobré zprávy trh už do cen započítal.“

Nejhorší propad v rámci indexu S&P 500 a Nasdaq dnes postihl akcie výrobce čipů Nvidia poté, co Pacific Crest snížil titulu doporučení. Titul propadl o 7 %.

Tržní hodnota výrobce elektromobilů Tesla se přiblížila GM

Newsletter