Wall Street se teroristů nebojí. Hlavní indexy v zisku

Americké akcie během pondělní seance výrazně vrostly. Investoři totiž neočekávají žádné ekonomické dopady pátečních teroristických útoků v Paříži. Index S&P 500 si připsal o 1,49 %, aby zakončil na 2053,14 bodech.  Dow Jones je výše o 1,35 %, což odpovídá 17477,64 bodům. Technologický Nasdaq vzrostl o 1,15 % a skončil na 4984,6 bodech.

„Očekává se, že  útoky budou mít pouze mírný ekonomický dopad,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Eric Wiegand ze společnosti U.S. Bank. „Trhy by se tak přes to mohly velmi brzy přenést,“ dodal. To samé pak tvrdí i hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Negativní vliv útoků nicméně pocítily některé akcie, především společností spojených s cestovním ruchem. Dolů zamířila například cena akcií leteckých přepravců American Airlines, United Continental a Delta Airlines či provozovatele výletních plaveb Carnival.

Jako na houpačce se dnes pohybovala cena ropy. První byl na pořadu dne její pokles, který byl vzápětí vystřídán růstem, jenž ve výsledku přetrval až do konce obchodního dne. Jedním ze sektorů, který americkým indexů pomohl k ziskům, tak byl především ten energetický, který si k dobru připsal 3 %.

Americký dolar dnes posílil o bezmála půl procento. Na páru s eurem se tak obchoduje na úrovni 1,0684 dolaru za euro.

Newsletter